Wczasy na Mauritiusie – czy na wyspie porozumiem się po angielsku?

mauritius-5

Gdyby ktoś kiedyś zdecydował się na stworzenie rankingu najbardziej prestiżowych podróżniczych destynacji, to nie wykluczone, że Mauritius zająłby jedno z miejsc na podium. Zorganizowanie wakacji na Mauritiusie to spory wydatek, który zdecydowanie jest wart tego, by go ponieść. Ubytki powstałe w przestrzeni konta bankowego szybko pójdą w niepamięć, gdy podróżni dojrzą piękno lokalnego krajobrazu. Społeczeństwo żyjące na terenie wyspy może obecnie cieszyć się wolnością. Dzieje, gdy w tej części świata panowało niewolnictwo, na szczęście zaczynają rozmywać się w ich pamięci. Ludność zamieszkująca Mauritiusa to prawdziwa mieszkanka kulturowa. Co ciekawe, mimo ewidentnych różnic wynikających z wyznawanej religii, używanych języków i obchodzonych tradycji, wszyscy tam potrafią funkcjonować w zgodzie, co pozwala na stworzenie iście sielankowej – żeby nie powiedzieć rajskiej – atmosfery. Przed wyjazdem na wyspę warto się jednak odpowiednio przygotować. Mowa tutaj m.in. o zdobyciu informacji na temat tego, czy podczas pobytu w tej części Afryki można porozumieć się w języku angielskim?

Spis treści:

  1. Kultura i tradycja na Mauritiusie
  2. Czy podczas wakacji na Mauritiusie wystarczy znajomość angielskiego?
  3. Mauritius: Wycieczka w głąb afrykańskiego krajobrazu
  4. Ciekawe fakty na temat wyspy
  5. W jakich językach porozumiewają się mieszkańcy Mauritiusa?

Kultura i tradycja na Mauritiusie

mauritius-4

Mauritius wakacje to okazja do przekonania się, że nawet bardzo zróżnicowane pod względem kulturowym społeczeństwo, może żyć obok siebie w zupełnej zgodzie. Turyści, którzy zdecydują się na wyjazd poza duże ośrodki miejskie i udadzą się na wieś, będą mogli zauważyć, że w miejscowej architekturze przeplatają się ze sobą kościoły katolickie, świątynie wyznawców hinduizmu, miejsca zgromadzeń hare krishna i meczety. Co ciekawe, wszystkie z wymienionych gmachów funkcjonują, wierni gromadzą się w ich wnętrzach i oddają hołd temu, co uznają za słuszne. To naprawdę piękne, że na tamtej ziemi ludzie nie widzą w innych swoich wrogów, nawet jeśli nie podzielają wzajemnie wyznawanych wartości.

Niemal połowa ludności żyjącej na Mauritiusie to zwolennicy hinduizmu. Chrześcijanie stanowią około 30% społeczeństwa. Warto wiedzieć, że na wyspie zamieszkują katolicy, protestanci i wierni innych, niezależnych kościołów. Muzułmanie na Mauritiusie stanowią niemalże 15%, a osoby nazywające się ateistami to 2% ze wszystkich. Oprócz wymienionych wierzeń, w tej części świata znajdujemy również buddystów, Świadków Jehowy oraz czcicieli religii plemiennych.

Czy podczas wakacji na Mauritiusie wystarczy znajomość angielskiego?

Niektórych może zaskoczyć fakt, że na Mauritiusie nie ma oficjalnego języka państwowego. To kolejny dowód, że nikt nikomu nie stara się tam narzucić wizji tego, w jaki sposób powinno wyglądać życie. Za język urzędowy uznaje się angielski, co przyczynia się do tego, że większość tubylców potrafi się w nim biegle porozumiewać. Dla turystów fakt, że niemal wszyscy mieszkańcy niewielkich miejscowości nie mają trudności w prowadzeniu rozmowy w języku angielskim może wydać się wręcz szokujący. Szczególnie jeśli w przeszłości mieli oni okazję podróżować po wioskach w innych egzotycznych zakątkach świata.

Wybierając się na wczasy na Mauritiusie, warto wiedzieć, że kraj ten jedynym w pełni demokratycznym państwem na terenie Afryki. Ten kierunek podróży to znacznie więcej niż tylko luksusowe kurorty i jedne z najlepszych ośrodków SPA na świecie. To także miejsce, gdzie atmosfera koegzystencji jest odczuwalna tak mocno, że nie trudno jest popaść w stan zachwytu. Co więcej, destynacja ta jest odpowiednia nawet dla początkujących globtroterów, choćby ze względu na łatwość dogadywania się po angielsku.

Mauritius: Wycieczka w głąb afrykańskiego krajobrazu

wodospad

Osoby pragnące podziwiać prawdziwie afrykański krajobraz, powinny zdecydować się na podróż w głąb lądu. Roślinność porastająca tamtą ziemię jest niezwykła. Amatorzy fotografii będą mieli tam doskonały plan zdjęciowy. Stojąc pośrodku tych dziewiczych widoków, nie trudno odnieść wrażenie, że to właśnie tam powstają fotografie umieszczane później na kartkach pocztowych. Wakacje na Mauritiusie to świetny moment na urządzenie sobie wyjątkowej sesji zdjęciowej.

Godne polecenia się okolice Chamarel znajdującego się w dystrykcie Rivere Noir. Niedaleko stamtąd do wodospadu o ten samej nazwie i słynnego Rezerwatu Siedmiu Kolorów Ziemi. W tej części wyspy można odnaleźć liczne plantacje kawy. Jeśli zatem nie mieliście do tej pory okazji dotykać jej owoców przed procesem prażenia, to jest to doskonała sposobność ku temu.

Ciekawe fakty na temat wyspy

Piton de la Petite Riviera Noire to najwyższy szczyt górski na terenie Mauritiusa. Jego wysokość nie jest jednak zbyt imponująca, ponieważ mierzy zaledwie 826 m n.p.m. Interesujący może wydać się fakt, że średnia temperatura na wyspie wynosi około 24 stopni Celsjusza, a jej wahania są wyjątkowo małe przez cały rok.

Nie każdy wie, że legendarny ptak dodo żył właśnie w tej części Afryki. Wczasy na Mauritiusie to nie tylko czas odpoczynku, ale także okazja do zdobywania nowej wiedzy. Ciekawe jest na przykład to, że na wyspie wręczanie prezentów powinno odbywać się jedynie z udziałem prawej ręki, a chodzenie w krótkich spodenkach po zachodzie słońca jest objęte zakazem.

Odwiedzając miejsca kultu religijnego, trzeba z kolei mieć świadomość, że dotykanie pomników, rzeźb i innych elementów wyposażenia tamtych wnętrz jest zabronione.

W jakich językach porozumiewają się mieszkańcy Mauritiusa?

Ludność zamieszkująca Mauritius potrafi posługiwać się wieloma językami. Większość mieszkańców doskonale zna kreolski i bhodźpuri. Nieco mniej rozmawia po francusku i angielsku. Na szczęście ze względu na fakt, że angielski to język, który jest używany w parlamencie, większość tubylców stara się pracować nad jego znajomością. Oczywiście to bardzo sprzyjający fakt dla rozwoju turystyki tego regionu i doskonała wiadomość dla tych, którzy wybierają się na wakacje na Mauritiusie.

Warto wiedzieć, że przeszłość kolonialna odbiła potężne piękno na dzisiejszej kulturze państwa. Doskonałym przykładem tego stanu rzeczy, jest miejscowa kuchnia. Nie trzeba być specjalistą z dziedziny kulinariów, aby zauważyć, że jest ona mieszanką przepisów rodem z Holandii, Francji i Indii. Oczywiście bardzo widoczne są w niej także wpływy kreolskie.

Jako jeden z krajów, które po prostu trzeba odwiedzić w swoim życiu, warto wymienić Mauritius. Wycieczki do tej części świata to prawdziwa moc wrażeń, które trudno dostrzec przez pryzmat samej oferty biura podróży. Aby zrozumieć wyjątkowość tej destynacji, po prostu trzeba tam pojechać. Nie ma żadnej innej możliwości, jak stworzyć okazję do wyrobienia własnego zdania na ten temat.