Brazylia: informacje praktyczne, przewodnik dla podróżujących

Brazylia to jedno z największych państw na świecie. Jej teren zajmuje połowę Ameryki Południowej. Kraj jest położony nad wybrzeżem Atlantyku i Amazonki. Tamtejsza kultura jest połączeniem licznych tradycji ze Starego Kontynentu, Afryki oraz Ameryki. Ta mieszanka pozwoliła na wykształcenie się zupełnie nowej, odmiennej obyczajowości. Brazylia została rozsławiona przez odbywający się tam festiwal w Rio de Janeiro. Ma on miejsce na tuż przez wielkim postem. Rozpoczyna się on przez Środą Popielcową i trwa nieprzerwanie cztery dni i tyle samo nocy. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że w tym zakątku naszego globu żyje największa liczba katolików, choć od jakiegoś czasu przybywa tam coraz więcej protestantów. 

Przed wybraniem się w podróż do Brazylii, warto poznać kilka informacji praktycznych na jej temat. W znaczący sposób poprawi to komfort podczas wojaży i pozwoli zwiększyć poziom poczucia bezpieczeństwa. Co zatem należy wiedzieć? Jak wygląda sprawa wiz i potrzebnych dokumentów? Co zjeść na miejscu i gdzie najlepiej pojechać? Na te, a także na wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule. 

podróż do Brazylii

Podróż do Brazylii: wiza i przepisy wjazdowe i celne

Wycieczka do Brazylii to doskonały plan, do którego realizacji warto się odpowiednio przygotować. Polacy przyjeżdżający do tej części Ameryki Południowej w celach turystycznych, których pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni (w trakcie pełnego roku), nie mają obowiązku posiadania wizy. Paszport musi być ważny najmniej 180 dni od chwili przekroczenia brazylijskiej granicy. Warto wiedzieć, że każdy turysta otrzymuje tzw. kartę wjazdu, którą koniecznie trzeba zachować, ponieważ istnieje obowiązek okazania tego dokumentu w trakcie kontroli granicznej podczas opuszczania tego państwa. 

Jeśli chodzi o przepisy celne, to sprawa wygląda następująco:

  1. Wwożąc lub wywożąc środki finansowe w kwocie nieprzekraczającej 10 tyś. BRL albo jej równowartości w innej walucie, nie trzeba wypełniać deklaracji celnej;
  2. Konieczne jest zgłoszenie wwozu telefonu komórkowego oraz innej elektroniki o dużej wartości. 

Służby graniczne mają prawo zażądać od turystów wybierających się w podróż do Brazylii okazania biletu powrotnego oraz potwierdzenia posiadanych środków finansowych w postaci kart kredytowych, gotówki lub czeków podróżnych. 

brazylia informacje praktyczne

Wycieczka do Brazylii: szczepienia, służba zdrowia i ubezpieczenie

Od Europejczyków decydujących się na podróż do Brazylii nie wymaga się posiadania żadnych specjalistycznych szczepień. Mimo to jednak, przyjęcie remedium przeciwko chorobie jaką jest żółta febra jest zalecane dla turystów podróżujących do niektórych brazylijskich stanów. Ewentualnych szczepień trzeba dokonać co najmniej 10 dni przed planowanym przekroczeniem granicy państwa. 

W obszarach tropikalnych odradza się spożywanie nieprzegotowanej wody. Warto wiedzieć, że w ramach posiadanego ubezpieczenia, przychodnie oraz publiczne szpitale pozostają darmowe. Niestety, lokalne usługi w tym zakresie nie prezentują szczególnie wysokiego poziomu. 

Istotna jest informacja o tym, iż obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia lekarstw na teren Brazylii. Jeśli turysta wymaga przyjmowania jakichś medykamentów na stałe, konieczne jest uzyskanie właściwego zaświadczania od polskiego lekarza, które następnie zostanie przetłumaczone przez przysięgłego tłumacza na język portugalski. To nie koniec. Taki dokument musi zostać dodatkowo zalegalizowany w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, a potem w Wydziale Konsularnym Ambasady Brazylijskiej, która zlokalizowana jest w Warszawie. Zaświaczenie należy okazać w chwili przekraczania granicy brazylijskiej. 

Kolejną ważną sprawą jest kwestia ubezpieczenia. Nie ma co prawda obowiązku narzucającego konieczność jego posiadania, jednak jest to wysoce zalecane. Ubezpieczenie ma obejmować wparcie zagraniczne, a ubezpieczyciel powinien mieć swoje przedstawicielstwo na terenie Ameryki Południowej. W innych przypadkach może się zdarzyć, że dokument nie będzie honorowany. 

wycieczka do Brazylii

Podróżowanie po Brazylii a kwestie bezpieczeństwa

Podróż do Brazylii to niesamowite przeżycie, należy jednak wiedzieć, iż we wszystkich brazylijskich stanach, a w szczególności w największych metropoliach, trzeba zachować szczególną ostrożność. Oczywiście nie należy popadać w podróżniczą paranoję, jednak należy mieć na uwadze, iż kradzieże oraz napaści na podróżujących zdarzają się w miastach takich jak Rio de Janeiro, Vitoria, São Paulo, Salvador, Recife, Fortaleza i Manaus. Uniknięcie nieszczęścia jest możliwe, jeśli w swoich turystycznych planach wyeliminuje się chęć zwiedzania biedniejszych dzielnic. 

Niestety w całej Brazylii odnotowuje się przypadki napadów z bronią w ręku i epizody porwań. Wskazane jest zaniechanie poruszania się po zmroku lub wybierania na cel nocnych eskapad miejsc, które są patrolowane przez policjantów. Dobrym rozwiązaniem jest także unikanie spacerów po bocznych ulicach. Ostrożność zalecana się też na plażach, nawet tych w bezpośredniej bliskości hotel, w dyskotekach oraz klubach nocnych, bankach i w trakcie wybierania gotówki z bankomatu. Nie poleca się korzystania z pomocy przypadkowych osób, które proponują np. bezpłatny przejazd swoim samochodem. 

puszcza amazońska

Przydatne informacje

W kwestii czysto praktycznych informacji, warto wiedzieć, iż wszelkie urzędy na terenie Brazylii są czynne w godzinach od 8:00 do 12:00 i od 14:00 do 18:00. Banki przyjmują interesantów od 11:00 do 16:00.

Z kolei placówki takie jak sklepy spożywcze są otwarte najczęściej od 9:00 do 19:00. Centra handlowe pracują od 10:00 do 22:00 (w weekendy od 14:00 do 22:00). Oczywiście na terenie kraju funkcjonują również markety całodobowe.

W czasie słynnego brazylijskiego karnawału większość urzędów, firm i miejsc handlu jest nieczynna. 

urlop w Brazylii

Co zjeść w Brazylii?

Wakacje w Brazylii to również poznawanie lokalnych smaków. Najsłynniejszym spośród brazylijskich drinków jest Caiprinha, czyli napój z kruszonego lodu, soku z limonki, cukru i wódki wyprodukowanej z trzciny cukrowej, czyli cachacy. Co ciekawe, proporcje i sposób w jaki mieszany jest koktajl pozostaje tajemnicą barmanów. 

Kolejnym napoje, którego warto skosztować jest Chimarrao. Ta nazwa kryje pod sobą właściwie sposób spożywania herva mate, czyli zielonej herbaty. Do picia używa się specjalnego naczynia wyprodukowanego z łupiny tykwy i ssawki z metalu (tzw. cuja i bomba). Chimarrao spożywa się zarówno z ciepłą wodą, jak i z kostkami lodu oraz liśćmi limonki, które dodają napojowi nieco wytrawnego charakteru. 

W południowej części Brazylii najbardziej typowym jedzeniem jest różnego rodzaju pieczone mięsiwo, choć najcześciej to wołowina. Można go skosztować zarówno w eleganckich restauracjach, jak i tanich garkuchniach z ofertą przygotowaną specjalnie dla lokalsów. 

praktyczne informacje brazylia

Co warto wiedzieć o brazylijskich pieniądzach?

Brazylijską walutą jest real — 1 BRL to 0,72 PLN (stan na 19 grudnia 2020). Reale brazylijskie są trudno dostępne w polskich kantorach, dlatego wyjeżdżając na wakacje do tego kraju, najlepiej jest zaopatrzyć się w euro lub dolary. Wybierając się w podróż do Brazylii, zaleca się unikanie wymiany walut bezpośrednio na lotniskach, ponieważ ich kurs — delikatnie mówiąc — jest wysoce nieatrakcyjny dla turystów. 

Jak w przypadku każdej podróży, zawsze warto mieć przy sobie niewielką ilość gotówki. Istotne jest jednak, iż na terenie Brazylii niemal wszędzie można dokonywać transakcji przy pomocy karty płatniczej. Zaletą tej opcji jest fakt, iż eliminuje to konieczność rozmieniania dużych nominałów, co w tym państwie bywa nie lada problemem.

brazylia co warto wiedzieć

Przykładowe ceny

Brazylia uchodzi za dość drugi kierunek dla Polaków. Część produktów w tym państwie jest nieco droższa niż w Polsce, a część znacznie tańsza. Po przekalkulowaniu okazuje się, iż wakacje w Brazylii to nie aż tak ogromny wydatek. Wszystko zależne jest od sposobu gospodarowania środkami finansowymi i indywidualnych potrzeb konkretnych turystów. 

Jeśli chodzi o przykładowe ceny w Brazylii, to sprawa ma się następująco:

  • woda mineralna 1,5 l — ok. 2,8 PLN,
  • kawa w lokalnej kawiarence i kawałek ciasta — od 3 PLN wzwyż,
  • kokos na bazarku — ok 3-5 PLN,
  • obiad w restauracji — od 20 PLN,
  • piwo w markecie — 3-5 PLN.
brazylia oferty podróży

Telefon i dostęp do internetu w Brazylii

Kolejną istotną kwestią, jeśli chodzi o informacje praktyczne, jest dostęp do sieci oraz korzystanie z telefonu. Po pierwsze, bezwzględnie należy wyłączyć opcję przesyłu danych, najlepiej zrobić to już na pokładzie samolotu. Jeśli tego zaniechamy, możemy narazić się na naprawdę wysoki rachunek od naszego operatora! 

działa kilku operatorów komórkowych. Są to między innymi VIVO, TIM oraz OI. Warto zaopatrzyć się w kartę któregoś z nich. Cena to około 10 BRL (ok. 7 PLN) za kartę SIM i jakieś 40 BRL (28 PLN) za 4 GB internetu. To sporo, jednak w dzisiejszych czasach trudno obejść się bez dostępu di sieci. 

Podróżując po Brazylii z pewnością doświadczymy częstego braku zasięgu. Najlepsze warunki proponują w tym zakresie VIVO i OI, jednak nie oznacza to nieprzerwanego przesyłu danych, należy brać to pod uwagę. 

brazylia wycieczka

Co zobaczyć podczas pobytu w Brazylii?

Wycieczka do Brazylii to marzenie wielu osób. Kraj ten to naprawdę piękny zakątek świata. Państwo to od lat wzbudza ogromne zainteresowanie globtroterów. Nie dziwi nad to wcale, ponieważ na jej terenie znajduje się wiele bardzo ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas podróży po tej części Ameryki Południowej. Mamy kilka propozycji!

Rio de Janeiro, czyli prawdopodobnie najbardziej znane miasto w Brazylii. To właśnie tam odbywa się słynny karnawał, w którego trakcie można oglądać setki tancerzy poruszających biodrami w rytmie Samby na ulicach metropolii. Rio to jednak znacznie więcej. To miejsce, gdzie widać wielki kontrast pomiędzy różnymi grupami społecznymi. Taki widok uczy cieszyć się z własnego położenia. Gdzie warto pójść będąc w Rio de Janeiro? Ciekawymi miejscami na jego mapie są główne ulice — zwykle bardzo zatłoczone — oraz sławna plaża Copacabana, która była bohaterką licznych piosenek. Oczywiście nie można pominąć również wzgórza Corcovado, z którego „wyrasta” monumentalny posąg Jezusa Chrystusa. 

Salvador de Bahia to miasto zlokalizowane nad malowniczą zatoką Wszystkich Świętych. Metropolia pełniła funkcję stolicy państwa przez ponad dwa wieki. Co ciekawe, jest ona uznana za najbardziej afrykański zakątek w całej Brazylii. W Salvadorze ludzie nieustannie się bawią, a katolicyzm miesza się tam z licznymi wierzeniami przywiezionymi z kontynentu afrykańskiego. Największą atrakcją tego miejsca są odbywające się tam ceremonie. Jedną z najważniejszych jest condombles, czyli trwająca wiele godzin msza pogańska, w której trakcie można zobaczyć pokazy brazylijskiej sztuki walki z elementami tańca — capoeira.  Salvador uwodzi złotymi ołtarzami, niesamowitym zapachem i kuchnią, a także dopływającymi zewsząd dźwiękami odpowiadającymi muzyce z Afryki. 

Wodospady Igassu to kolejne niesamowite miejsce na mapie Brazylii. Odwiedzając ten zakątek Ameryki Południowej, po prostu trzeba zobaczyć je na własne oczy! To jedne z najpiękniejszych i jednocześnie największych wodospadów na całym globie ziemskim. Zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uznano je za jeden z siedmiu cudów świata. Zlokalizowane są one w stanie Parana, który mieści się na granicy między Brazylią a Argentyną. Woda spada tam z wysokości ponad 80 metrów w głąb miejscowego wąwozu. W taki sposób tworzy się 275 mniejszych wodospadów, które wspólnie prezentują niezwykły, wyjątkowy krajobraz. Przez niemalże cały rok unosi się nad nimi tęcza. Warto wspomnieć również o tzw. Diablej Gardzieli, łączącej w sobie 14 wodospadów  — z potężnym hukiem spadają one z urwiska położonego na wysokości 90 metrów. To właśnie ten element jest składową jednego z kilku niezapomnianych widoków, jakie można obejrzeć w omawianej okolicy. 

Amazonia — wielu turystów przybywa do Brazylii właśnie dla niej. Wszystko po to, aby twarzą w twarz stanąć z dzikością tropików i zobaczyć ostatnich ludzi, którzy nie zostali wchłonięci przez cywilizację. Wilgotny las w pobliżu Amazonki rozpala wyobraźnię. Teren dżungli amazońskiej liczy sobie siedem milionów kilometrów kwadratowych, zajmuje ziemię w dziewięciu różnych krajach, a jej największy obszar położony jest — a jakże! — w Brazylii. Ciekawostką jest, iż jeden z dziesięciu gatunków na świecie zamieszkuje właśnie Amazonię, gdzie występuje najbardziej zróżnicowana flora i fauna na całym świecie. 

brazylia ciekawe miejsca

Kiedy najlepiej pojechać do Brazylii?

Letni sezon na ziemi brazylijskiej zaczyna się w grudniu i trwa nieprzerwanie cały styczeń i luty. W tym czasie notuje się najmniejsze opady deszczu w tym rejonie Ameryki Południowej. Choć panujący tam klimat równikowy pozornie może wydawać się dość trudnym dla przybyszów ze Starego Kontynentu, okazuje się on bardzo znośny, a zaklimatyzowanie się w nim nie trwa szczególnie długo. 

Zima w Brazylii zaczyna się w czerwcu i kończy w sierpniu, ale warto wiedzieć, iż nie jest to wcale chłodny czas. Temperatury wówczas rozpoczynają się od dziesięciu stopni Celsjusza i kończą w okolicy szesnastu. W całej Brazylii zdarzają się silne, ale krótkie ulewy. Najczęściej mają one miejsce w dorzeczu Amazonki.

brazylia co warto zwiedzić

Jaką pamiątkę przywieźć z Brazylii?

Najlepszą inwestycją okazują się bawełniane hamaki, lokalna kawa i wyroby ze skóry. Popularnością cieszą się również wszelkie przykłady biżuterii ozdobionej kamieniami szlachetnymi, a także instrumenty takie jak berimbau i carrancas. 

Świetną pamiątką będą także koszulki z nazwami drużyn piłkarskich, miejscowe alkohole oraz płyty z muzyką do tańca. 

ciekawe miejsca brazylia

Ile trwa lot do Brazylii i jakie są różnice czasowe?

Brazylia znajduje się w kilku strefach czasowych. Na wschodzie, północnym wschodzie , południu i południowym zachodzie kraju różnica czasowa względem Polski wynosi 4 godziny, na zachodzie 5 godzin i 6 godzin na dalekim zachodzie państwa. 

Lot z Warszawy do Rio de Janeiro trwa około 14 godzin. Z kolei lecąc z Paryża, na pokładzie samolotu spędzimy około 12-13 godzin. 

Każdy komu marzy się wycieczka do Brazylii, powinien wiedzieć, iż jest to wspaniały kierunek podróży, który z pewnością sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających podróżników. Zachęcamy do odwiedzenia tego fascynującego zakątka Ameryki Południowej. 

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Wycieczka do Brazylii - serca Ameryki Południowej. Bijącego w rytm Samby, zanurzonego w dziewiczej dżungli, nadal jeszcze naznaczonego akcentami, przypominającymi dawne, kolonialne czasy. Brazylia ugości Was zapachami sprzedawanych na przydrożnych straganach przysmaków. Otuli wilgotnym, amazońskim powietrzem. Wakacje w Brazylii przepełnią energią, która pozostanie w Was na długo!