Wycieczka do Tajlandii – kraju wielu kontrastów

tajlandia-wyspa

Mówią o niej różnie. Jedni nie szczędzą słów zachwytu nad miejscową architekturą, inni wydają się mieć żal do wszechobecnego postępu. Tajlandia – kraj kontrastów, które widać jeszcze zanim samolot rozpocznie lądowanie. Już w powietrzu można dostrzec przeplatające się ze sobą wieżowce i świątynie, gdzie od tysięcy lat składa się hołd bóstwom, o których Europejczycy nawet nie słyszeli. Wczasy w Tajlandii to niezwykle mocne przeżycie. Turyści często wspominają o tym, że zarówno przykłady supernowoczesnej architektury, jak i te istniejące już od kilkudziesięciu lat, mogłyby zostać uznane za bardzo atrakcyjne, nawet pół wieku temu. Szczególnie widać to w Bangkoku, gdzie budowniczowie zdają się mocno wyprzedzać swoje czasy, a niekiedy są wręcz prekursorami nowych stylów. Wycieczka do Tajlandii to podróż do państwa, w którym historia i dziedzictwo przodków przeplatają się ze współczesnością.

Spis treści:

  1. Turystyczny Bangkok: Futurystyczna strona miasta
  2. Kilka słów o zwyczajach, czyli tajski śmigus dyngus
  3. Organizacja wycieczki do Tajlandii: Czym są tuk-tuki?
  4. Róża Północy – światowa stolica spokoju
  5. Wczasy w Tajlandii: Wypoczynek na rajskich wyspach

Turystyczny Bangkok: Futurystyczna strona miasta

tajlandia-bangkok-2

Jedną z atrakcji w stolicy Tajlandii, jest Sky Train. Bangkok jest cały poprzecinany przez nitki miejskiej komunikacji. Niektórzy uważają, że przypomina ona układ krwionośny człowieka. Inni uzupełniają tę śmiałą tezę o to, że to miasto w istocie wydaje się żywym organizmem. Wycieczka do Tajlandii to doskonała okazja do przyjrzenia się wielu futurystycznym rozwiązaniom. Kolejnym przykładem może być lotnisko Suvarnabhumi. Budynek niemal w całości jest przeszklony, przez co przypomina ośrodek badawczy na księżycu. Hale lotniska są monstrualnie wielkie, a porastająca je flora jest dobrana bardzo skrupulatnie. Suvarnabhumi to architektoniczne dzieło sztuki współczesnej. Po wejściu do niego można poczuć się tak, jakby było się w środku statku kosmicznego. Za to złudzenie odpowiedzialne są neony wchodzące w skład aranżacji wnętrza.

Warto jednak pamiętać, że Bangkok wcale nie jest idealnym przykładem nowoczesności. Prędzej mogłoby nim być Tokio, Hongkong lub Dubaj. Obecna stolica Krainy Uśmiechu nigdy nie została zniszczona, w przeciwieństwie do poprzednich stolic Tajlandii, które praktycznie legły w gruzach. W Bangkoku można zatem w spokoju oddawać się zwiedzaniu zabytków liczących setki lat. Największą popularnością podróżujących cieszą się miejsca kultu religijnego takie jak świątynia Wat Pho. Miłośnicy historii z pewnością docenią, że jej wnętrze skrywa ponad tysiąc wizerunków Buddy Siddharthy.

Kilka słów o zwyczajach, czyli tajski śmigus dyngus

Tajlandia to kraj pełen kontrastów, który potrafi porządnie zaskoczyć! Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w tym azjatyckim państwie obchodzony jest… śmigus dyngus. Zwyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny z pewnością jest tam o wiele przyjemniejszy niż w Polsce. Podczas gdy w tym czasie w naszej ojczyźnie wielu wciąż nosi kurtki zimowe, mieszańcy Tajlandii zastanawiają się, co jeszcze mogliby z siebie zdjąć, aby nie przekroczyć granic dobrego smaku.

Od 13 do 15 kwietnia trwa najgorętszy okres pory suchej w tej części kontynentu azjatyckiego. W tym czasie obchodzony jest także Nowy Rok. Geneza święta polegającego na polewaniu się wodą wynika z wierzenia, że ma ono pomóc w obmyciu się ze wszelkich złych mocy i grzechów, które zostały nagromadzone przez ostatnie tygodnie. Tyle teorii – w praktyce chodzi o to, aby oblewać się wodą ile wlezie, a całą Tajlandię zmienić w jeden wielki basen rekreacyjny. Wczasy w Tajlandii w tym czasie z pewnością nie będą suche nawet dla przyjezdnych. Wiadra wody celują we wszystkich, bez wyjątków. Turyści, którzy podchodzą do podobnych zabaw sceptycznie, powinni pozostać w klimatyzowanych pokojach hotelowych.

Organizacja wycieczki do Tajlandii: Czym są tuk-tuki?

tajlandia-tuktuk

Po ulicach miast w Tajlandii jeździ kilkadziesiąt tysięcy pojazdów, które spełniają się jako taksówki. Miejscowi nazywają je tuk-tukami. Te małe, osadzone na trzech kołach maszyny uchodzą na najbardziej ekonomiczny środek transportu publicznego w Krainie Uśmiechu. Tuk-tuki to jednocześnie najpopularniejszy sposób poruszania się po miastach w tej części Azji. Zanim jednak wsiądzie się do takiej taksówki, warto wiedzieć kilka rzeczy.

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że cenę za przejazd najlepiej ustalić z góry. Jeśli kierowca odmawia – trzeba zwrócić uwagę na to, czy w chwili rozpoczęcia wspólnej podróży został włączony licznik. Jeśli nie – po kilku kilometrach może okazać się, że nawet nocna taryfa wynajęta w Dubaju jest tańsza. Wakacje w Tajlandii to nie tylko zwiedzanie nieznanych zakątków świata, ale również lekcja spostrzegawczości.

Róża Północy – światowa stolica spokoju

tajlandia-chiangmai

Nazwa Róża Północy odnosi się do miasta Chiang Mai, które jest zlokalizowane w przecudnej, górzystej scenerii w północnej części Tajlandii. Miasteczko wabi do siebie turystów z całego świata. Oferuje im moc atrakcji, wśród których każdy jest w stanie znaleźć najlepsze propozycje dla siebie. W Chiang Mai można całymi dniami oddawać się zwiedzaniu miejscowych świątyń i innych zabytków architektury lub rozpieszczać swoje podniebienia w słynnych na cały świat restauracjach.

Turyści spragnieni poznawania innej kultury mogą postawić na odwiedzenie małych wsi otaczających Chiang Mai. Mieszkańcami tych niewielkich miejscowości są przedstawiciele lokalnych plemion. W ich społeczeństwie wciąż żywe są pradawne obrzędy i tradycje, którym dzięki rozwojowi turystyki można się przyglądać z bliska. Wycieczki do Tajlandii bardzo często uwzględniają Chiang Mai m.in. ze względu na to, że jest ono doskonałą bazą do wycieczek po okolicznej dżungli.

Wczasy w Tajlandii: Wypoczynek na rajskich wyspach

tajlandia-wyspa-1

Tajlandia to także rajskie wyspy i wysepki. Tamtejszy krajobraz potrafi przyprawić podróżujących o prawdziwy zawrót głowy. Wystarczy wybrać się w miejsca takie jak Koh Phangan lub Koh Tao, ab zrozumieć, że Matka Natura jest najzdolniejszą artystką świata. Białe plaże, turkusowa woda i tysiące odcienie zieleni to esencja pejzażu w tej części Azji.

Te miejsca to idealny cel podróży dla wszystkich spragnionych spokoju i ciszy. Tajskie wyspy to propozycja skierowana do osób, którym zależy na wypoczynku pośród pięknych okoliczności przyrody. Urokliwe zatoki, plaże wolne od turystycznego gwaru i sielska atmosfera to cechy charakterystyczne dla tych punktów na mapie Krainy Uśmiechu. Wycieczka do Tajlandii powinna uwzględniać wyprawę na choć jedną z wysp. Wielu turystów powracających stamtąd twierdzi, że były to najlepsze wakacje w ich całym życiu.