Co warto wiedzieć wybierając się w podróż do Wietnamu?
Wycieczka do Wietnamu to podróż do samego serca Azji Południowo-Wschodniej. To wyprawa do świata pełnego różnorodności. Wietnam jest miejscem, w którym przeplatają się ze sobą chaos i gwar panujące na ulicach Hanoi oraz spokojny klimat Zatoki Ha Long, Delty Mekongu czy wyspy Phu Quoc, położonej tuż przy kambodżańskiej granicy. Idylliczne krajobrazy na przedmieściach, przenikają się z wielkomiejską scenerią. Szybkie życie Wietnamczyków zamieszkujących w metropoliach takich jak Sajgon, miesza się ze „slow life” prowadzonym w nadmorskim Mui Ne czy malowniczym Sapa. Wietnam każdego roku ściąga do siebie zaskakująco liczne grono podróżników. Ta część kontynentu azjatyckiego odwiedzana jest głównie przez poszukiwaczy przygód, lubiących poznawać nowe kultury i tradycje. Co należy wiedzieć przed wyjazdem do miejsca, które Arkady Fiedler opisał w książce „Dzikie banany”?
Spis treści:
- Wietnam: Wakacje w raju dla żółtodziobów
- Dokumenty, wizy, szczepienia – co należy o nich wiedzieć?
- Wakacje w Wietnamie, czyli o tym czego nie może zabraknąć w walizce
- Dong – lokalna waluta Wietnamu
- Jakimi ludźmi są Wietnamczycy?
Wietnam: Wakacje w raju dla żółtodziobów
Wycieczka do Wietnamu do doskonała propozycja dla wszystkich, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w podróżowaniu po nieco bardziej egzotycznych miejscach, niż hiszpańska Katalonia czy Lazurowe Wybrzeże we Francji. Niektórzy uważają, że Wietnam jest jednym z najlepiej zorganizowanych państw azjatyckich pod względem otwartości na przybywających tam podróżników. Twierdzenie to jest w pełni zasadne, ponieważ rzeczywiście oferuje on doskonałe zaplecze noclegowe, świetną kuchnię, a także moc atrakcji i wiele zabytków.
Co więcej, kierunek ten nie należy wcale do trudnych. Aby pojechać na wakacje do Wietnamu, nie jest konieczne wykonywanie żadnych szczepień obowiązkowych. Istnieje jedynie lista szczepień zalecanych, które są jednocześnie podstawowymi. Kraj nie jest też szczególnie niebezpieczny, a poprzez możliwie dobre warunki komunikacyjne, przemieszczanie się z punktu do punktu nie sprawia turystom większych trudności.
Dokumenty, wizy, szczepienia – co należy o nich wiedzieć?
Istnieje kilka istotnych zagadnień, o których nie powinni zapominać turyści wybierający na cel swojej wyprawy Wietnam. Wakacje w tej części świata są zarezerwowane jedynie dla posiadaczy paszportu z datą ważności dłuższą niż pół roku. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w kserokopię wszystkich ważnych dokumentów, takich jak paszport czy wiza. Dla większego poczucia bezpieczeństwa można rozważyć przetrzymywanie kser np. na mailu. Dzięki temu w razie potrzeby, będzie można je łatwo odnaleźć.
Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej są zobowiązani do posiadania ważnej wizy upoważniającej do wjazdu na teren Wietnamu. Można ją uzyskać w konsulacie tego państwa lub na lotnisku. W pierwszym przypadku, konieczne jest złożenie wniosku o otrzymanie dokumentu, a czas oczekiwania na jego wydanie zwykle nie przekracza tygodnia. Osoby decydujące się na zakup wizy do Wietnamu na lotnisku, powinny posiadać promesę, którą można uzyskać wcześniej online.
Wycieczka do Wietnamu nie wymusza na podróżnikach robienia żadnych szczepień obowiązkowych. Aktualny pakiet podstawowy w zupełności wystarczy. Chodzi oczywiście o remedium przeciwko WZW typu A i B, tężcowi, błonicy oraz durowi brzusznemu. Dodatkowo, warto zadbać o odpowiednią florę bakteryjną w naszych jelitach. Dzięki temu obniżymy ryzyko wystąpienia żołądkowych rewolucji w czasie
Wakacje w Wietnamie, czyli o tym czego nie może zabraknąć w walizce?
Lista rzeczy, o których należy pamiętać wybierając się na wakacje do Wietnamu nie jest szczególnie długa. Warto jednak nie zapomnieć o żadnej z wyliczonych na niej pozycji. Poza oczywistym musem zabrania ze sobą ubrań, powinno się spakować także nieprzemakalny pokrowiec na plecak lub na torbę. Wietnam jest państwem, gdzie jeśli pada, to Europejczyk określa taki stan pogodowy „oberwaniem chmury”. Ponadto, współczynnik wilgoci w powietrzu jest tam na tyle wysoki, że zadbanie o odpowiednią ochronę dla naszego bagażu wydaje się wręcz oczywiste.
Rozsądnym jest także zabranie ze sobą saszetki na gotówkę, karty oraz dokumenty. Najlepszym wyborem są te nadające się do zawieszenia na szyi i noszenia pod t-shirtem. Najważniejszym elementem pakunku jest jednak dobrze wyposażona apteczka. W jej wnętrzu powinny znaleźć się przede wszystkim środki odkażające, opatrunki, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, lekarstwa hamujące biegunkę, krem do opalania z filtrem UV oraz dobrej jakości repelent. Ten ostatni powinien mieć jak największe stężenie substancji DEET, która jest wyjątkowo nielubiana przez komary. O czym jeszcze należy pamiętać wybierając jako podróżniczą destynację Wietnam? Wakacje w tym kraju zmuszają turystów do korzystania z gotówki. Płatności kartą w tej części Azji dopiero raczkują i są możliwie głównie w większych miastach.
Jakimi ludźmi są Wietnamczycy?
Jeśli ktoś zaczytywał się kiedyś w książkach Arkadego Fiedlera i trafił na „Dzikie banany” będące relacją z podróży autora po Wietnamie, to z pewnością pamięta ilość akapitów poświęconych urodzie miejscowych kobiet. Lektura tej pozycji zdaje się wręcz poświęcona pięknu pań zamieszkujących Wietnam. Wakacje w tej części Azji to zatem okazja do zweryfikowania gustu Arkadego. Odpowiedź na pytanie o to, jakimi ludźmi są Wietnamczycy, zdaje się być niezwykle prosta – ładnymi.
Wróćmy jednak do sedna sprawy. Spędzając wakacje w Wietnamie, trudno byłoby nie zauważyć, że nacja ta dużą wagę przykłada do pielęgnowania wartości rodzinnych. Wietnamczycy to bardzo mili, sympatyczni i otwarci ludzie, którzy są zawsze skłonni do udzielenia pomocy potrzebującym. Jednak pomimo swojej życzliwości, nie są to osoby zbyt wylewne. W początkowych fazach znajomości zwykli oni zachowywać odpowiedni dystans.
Dong – lokalna waluta Wietnamu
Turyści, spędzający wakacje w Wietnamie posługują się walutą o nazwie dong. W stolicy lub metropoliach takich jak Sajgon, niektóre punktu sprzedaży umożliwiają dokonywanie płatności w dolarach amerykańskich lub euro. W większości kraju jednak uznawana jest jedynie lokalna waluta.
Dongi pozwalają na chwilowe wcielenie się w rolę milionera. 100 złotych to bowiem równowartość około 634 tysięcy dongów wietnamskich. Oczywiście posiadanie dużych sum pieniędzy nie znajduje realnego odzwierciedlenia w ich wartości. Za średniej wielkości obiad zapłacimy jakieś 70 tysięcy dongów, co w przeliczeniu równa się około 11 złotych.
Wycieczka do Wietnamu to okazja poznania nowej kultury, skosztowania nowych potraw oraz podziwiania zróżnicowanego, egzotycznego krajobrazu. Wietnam jest idealnym kierunkiem dla podróżników spragnionych wrażeń i chcących odmiany od standardowych wczasów spędzanych w kurortach. To powiew turystycznej świeżości i przygody.