Dlaczego Kuba to idealny kierunek podróży poślubnej?

kuba-16

Kuba to jeden z największych hitów ostatnich lat, jeśli chodzi o turystykę. Podróżni chętnie odwiedzają Królową Karaibów, aby zakosztować jej unikalnej atmosfery. Wielu nazywa ją wehikułem czasu, wielu także snuje domysły, jakoby stan miał się niebawem skończyć. Wycieczka na Kubę zwykle jest więc powodowana ciekawością. Któż nie chciałby zasiąść w jednym ze słynnych zabytków amerykańskiej motoryzacji i skosztować słynnych cygar? Wiele osób marzy o spróbowaniu kubańskiego rumu, spędzeniu wieczoru tańcząc w rytm salsy i przespacerowaniu się wzdłuż malowniczego Maleconu w Hawanie. Podróż poślubna na Kubę to wspaniała propozycja dla zakochanych. W trakcie wakacji z pewnością nie zabraknie romantyzmu, smacznego jedzenia i … muzyki!

1. Podróż poślubna na Kubę po wrażenia taneczne

Istnieje kilka produkcji filmowych, które są odpowiedzialne za rozsławienie Kuby na skalę światową jako kierunku, który warto odwiedzić. Jednym z najgłośniejszych filmów z akcją rozgrywającą się na tej karaibskiej wyspie, jest druga odsłona Dirty Dancing. Choć oglądający go widzowie zostają narażeni na oglądanie nieco skrzywionej wersji wydarzeń, jakie mamy miejsce podczas rządów Batisty, to i tak akcja filmu i umieszczona w nim muzyka sprawia, że biodra same kołyszą się w rytm słyszanych dźwięków.

Podczas wycieczki na Kubę nietrudno będzie zaobserwować mieszkańców tańczących na ulicach. Mimo iż można wyodrębnić gatunki taneczne typowe dla kubańskiej rzeczywistości, to i tak zawsze największą furorę robi młodzież poruszająca się w rytm cubatonu, czyli lokalnej odmiany reggaetonu. Oprócz tego dość łatwo dostrzec bawiące się sobą pary osób w średnim i starszym wieku. Zwykle ich taniec jest wariacją na temat rumby lub salsy.

W niemal każdym większym mieście na wyspie można odnaleźć tzw. Casas de la Musica. W tych miejscach kilka razy w tygodniu organizowane są wieczorki taneczne. Wizyta na miejscowym dancingu to nie tylko okazja do wyśmienitej zabawy, ale również do obserwowania kubańskiej rzeczywistości w najbardziej naturalnej wersji.

2. Wczasy na Kubie dla zakochanych

kuba-para

Podróż poślubna na Kubę to świetna propozycja. Karaibski klimat sprzyja romantycznym sytuacjom. Nowożeńcy w trakcie wakacji mogą oddawać się urokom zwiedzania różnych zakątków wyspy. Szczególną popularnością cieszy się zwiedzanie lokalnych zabytków. Niektórzy twierdzą, że wiele miast zlokalizowanych na tej części Karaibów z powodzeniem może być nazywane muzeami na świeżym powietrzu. Przykładów nie trzeba szukać zbyt daleko. Wystarczy wziąć pod lupę Hawanę. Stolica Kuby jest pełna budynków kolonialnych ze wmontowanymi barokowymi i gotyckimi elementami. Te architektoniczne cudeńka przeplatają się z obiektami wzniesionymi w stylach typowych dla XX wieku. Można dostrzec tam przejawy art deco, modernizmu i mocnego w tamtym okresie art nouveau.

Choć większość kamienic w Hawanie wydaje się wręcz błagać o remont, to mimo wszystko nie można odebrać im uroku. Podczas wycieczki na Kubę nowożeńcy będą mieli okazję podziwiać między innymi katedrę San Sebastian, piękny El Capitolio oraz przespacerować się brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Z tego ostatniego miejsca pięknie prezentuje się panorama miasta, skąd widać m.in. jego odnowioną część.

3. Cygara i rum - co warto wiedzieć?

kuba-cygaro

Miłośnicy smaku rumu marek Bacardi i Havana Club z pewnością będą uradowani skosztowania tego trunku w państwie, w którym jest on produkowany. Należy jednak wiedzieć, że walory smakowe tego alkoholu mogą różnić się od siebie w zależności od składników użytych podczas procesu jego produkcji. Jeśli chodzi o najbardziej podstawowy podział, to można to ująć w sposób następujący:

  • Silver Dry, czyli biały rum,
  • Carta Oro — o nieco dłuższym okresie leżakowania,
  • Aoejo, będący najstarszym rodzajem, wyróżnia go intensywnie złoty kolor.

Podobnie jest z kubańskimi cygarami — aby kupić te dobre, należy posiąść przynajmniej najbardziej podstawową wiedzę na ich temat. Jeśli chodzi o najważniejsze informacje na ich temat, to należy wspomnieć, że cygaro składa się z kilku elementów. Największa część to zwinięte liście tytoniu, które utrzymują kształt produktu. Są one sklejone na odpowiedniej wkładce, w zależności od gatunku tytoniu, której użyto do zwijki, zależny jest ostateczny kolor. Ma to także znaczenie dla smaku i zapachu palonego cygara, a także jego mocy.

Na plantacjach w Vinales można zwiedzać niewielkie plantacje tytoniu. Turyści często zwracają tam uwagę na barwę gleby oraz nasycenie zieleni hodowanych roślin. Na miejscu można skosztować wysokiej jakości cygar. Plantatorzy maczają ich końce w naturalnym miodzie, co jest wyjątkowo bardzo doceniane przez przyjezdnych.

4. Wycieczka na Kubę: najromantyczniejsze zakątki na wyspie

kuba-cienfuegos

Wczasy na Kubie z pewnością na zawsze zapiszą się w pamięci odwiedzających ją zakochanych. Będzie tak szczególnie jeśli zdecydują się oni na podróż poślubną do miasteczka Cienfuegos. Miejscowość często pieszczotliwie jest nazywana kubańskim Paryżem. Miejscowa architektura w istocie przywodzi na myśl kraj wina i sera. Wszystko ze względu na fakt, że w przeciwieństwie do innych rejonów Kuby, prowincja Cienfuegos była kolonizowana właśnie przez przybyszów z Francji.

Cienfuegos jest znacznie mniej eleganckie od europejskich metropolii, bardziej gorące i mocno pretensjonalne. Mimo to jednak panująca w nim atmosfera sprzyja wyznaniom miłosnym, nieustannemu trzymaniu się za ręce i zwiedzaniu zabytków. Na szczególną uwagę zasługują punkty takie jak Paseo del Praco, czyli główny deptak, gdzie znajdują się obiekty mocno nawiązujące do francuskiego stylu. Warto zatrzymać się również przy pomniku kubańskiego króla mambo, czyli Benny’ego Morea. Nie można pominąć również wizyty w parku Jose Marti i odwiedzenia katedry wybudowanej z końcem XIX wieku — Catedral de la Purísma Concepción, gdzie umieszczono liczne witraże stanowiące małe dzieła sztuki.

5. Przegląd sławnych kubańskich restauracji

Na Kubie łatwo można trafić do restauracji okrytych międzynarodową sławą. Przykładem jednej z nich jest La Floridita zlokalizowana w samym centrum gorącej Hawany. Niektórzy naszywają to miejsce „kolebką daiquiri”, co ma bezpośredni związek z legendą, jakoby papa Hemingway właśnie tam po raz pierwszy skosztował tego trunku. Floridita działa od 1817 roku, choć wcześniej występowała pod zupełnie inną nazwą.

Wakacje na Kubie to doskonała okazja do poszerzenia swoich horyzontów kulinarnych. W poszukiwaniu nowych smaków pochodzących wprost z karaibskiego menu warto zajrzeć do miejsc takich jak Casa Mia Paladar. Restauracja cieszy się sporą popularnością wśród turystów, ponieważ oferuje duży wybór smacznych dań w umiarkowanych cenach. Ciekawą opcją jest również Otramaneralahabana, gdzie w menu znajdują się propozycje łacińskiej, karaibskiej i kubańskiej sztuki kulinarnej.

Marzysz o podróży na Kubę?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży na Kubę

Przed Wami Kuba i Meksyk, czyli dwa czarujące karaibskie kraje i podróż pełna kontrastów, która na długo zapadnie w Waszej pamięci. Wakacje na Kubie i w Meksyku to możliwość doświadczenia dwóch zupełnie różnych światów i ich fascynujących historii, a także odkrywania mnóstwa podobieństw, które będą Was zaskakiwać każdego dnia tej niezwykłej i pełnej wrażeń podróży.

Karaibski temperament, soczyste kolory, drinki i zabawa w kubańskim stylu - takie właśnie będą Wasze wakacje na Kubie! Zachwycająca Havana podbije Wasze serca niepowtarzalnym klimatem. Senne Vinales sprawi, że zapomnicie o upływie czasu, a zabytkowy Trynidad uraczy Was klimatycznymi kafejkami i plątaniną kolorowych uliczek. Z kolei na plażach Cayo Santa Maria czeka Was beztroski relaks.