Jaką walutę wziąć na wycieczkę do Kambodży?

kambodza-angkor-2

Kambodża to kraj, którego mieszkańcy dopiero od niedawna mogą cieszyć się spokojem. Lata wojen i czas licznych eksperymentów społecznych odbiły swoje piętno na tamtejszej ludności. To jedno z najbiedniejszych państw azjatyckich. Statystyki informują, że wielu obywateli musi przeżywać rok za mniej niż 500 dolarów. Kambodżańska gospodarka leży w gruzach, ale na szczęście trwają pracę nad próbą jej odbudowania. Niemałe znaczenie dla tego przedsięwzięcia ma rozwój turystyki. Wycieczki do Kambodży cieszą się ogromną popularnością wśród podróżników z całego świata. Ruiny potężnych świątyń, piękno krajobrazu i odmienny klimat wzbudzają zainteresowanie globtroterów, którzy chętnie zostawiają pieniądze w hotelach, barach i oczywiście w wielu innych miejscach w Kambodży. Opłaty za bilety wstępu, wizy i transport mają potężne znaczenie dla tego azjatyckiego państwa. Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Jaka waluta najlepiej się sprawdzi w Kambodży? Wakacje będą udane, jeśli zwrócimy uwagę na kilka istotnych kwestii.

Spis treści:

  1. Kambodża: Wycieczki, orientacyjne ceny i waluta
  2. Wypłaty z bankomatów i korzystanie z kart kredytowych
  3. Co warto wiedzieć na temat gotówki?
  4. Wycieczka do Kambodży: Co należy wiedzieć o podatkach?
  5. Najpiękniejsze pamiątki z Kambodży

Kambodża: Wycieczki, orientacyjne ceny i waluta

W Kambodży w obiegu znajdują się dwie waluty. Pierwszą z nich jest dolar amerykański, drugą riel. Co ciekawe, mogą być one używane zamiennie. Oznacza to, że część jednego rachunku może zostać zapłacona w dolarach, a część w rielach. Dokonując opłat w rielach, sprzedawca ma prawo wydać resztę w dolarach i odwrotnie. Ogólnie przyjętym kursem, który ma nieco uprościć dopełnianie transakcji, jest uznanie, że 1 USA jest równy 4000 KHR. W kantorach można otrzymać nieznacznie lepszy wynik. Średnio jest to 100 KHR więcej na każdym dolarze.

Wycieczka do Kambodży powinna zostać poprzedzona zdobyciem istotnych informacji na temat podróżowania po tej części Azji. Warto m.in. wiedzieć, jakie nominały rielów znajdują się w obiegu. Chodzi o to, aby wyeliminować ryzyko zostania oszukanym. Kambodżanie na codzień korzystają z banknotów o wartości 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 i 100 000 KHR. Ciekawy może wydać się fakt, że 50 000 i 100 000 zostały wydrukowane w bardzo niewielkim nakładzie, w związku z czym często dochodzi do prób ich podrobienia. Lepiej zrezygnować z płatności przy pomocy tego nominału.

Cena średniej bagietki z wędliną i warzywami w Kambodży wynosi około 1$. Obiad na targowisku można zjeść za taką samą kwotę, ale w restauracji zapłacimy już 2, a nawet 3$. Lokalne piwo kosztuje 0,75$, podczas gdy 1,5 wody mineralnej 0,80$. Interesujące jest to, że dostęp do sieci w Kambodży jest równoznaczny z dość dużym wydatkiem. W zależności od regionu kosztuje on od 0,5 do 1$. To ogromna suma, ponieważ wielu obywateli tego kraju jest zmuszonych przeżyć cały dzień za mniej niż 4000 rieli.

Wypłaty z bankomatów i korzystanie z kart kredytowych

Gotówkę najlepiej wypłacać z bankomatów w Phnom Penh i Sieam Reap. Najlepsze hotele i restauracje honorują płatności przy pomocy karty, ale nie jest to zbyt powszechne rozwiązanie.

Wycieczka do Kambodży może okazać się dość trudna dla tych podróżnych, którzy zwykli dokonywać transakcji przy pomocy kart kredytowych. W małych miejscowościach jest to niemal niemożliwe. Takie środki płatnicze mogą zostać podjęte jedynie w niektórych bankach oraz hotelach zlokalizowanych w największych metropoliach. Ostatecznie więc wychodzi na to, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie przy sobie odpowiedniej ilości gotówki. Najwygodniej dla podróżnego będzie zdecydować się na dolary amerykańskie ze względu na mniejsze nominały od rieli.

Co warto wiedzieć na temat gotówki?

kambodza-pieniadze

Trudno byłoby nie zrozumieć osób, które fascynuje Kambodża. Wycieczki do tej części kontynentu azjatyckiego to podróż w samo serce zupełnie odmiennej kultury i tradycji. Kierunek ten jest jednak o wiele bardziej wymagający niż Tajlandia czy Filipiny. Globtroter obierający Kambodżę jako cel swojej wyprawy powinien znać wszystkie szczegóły, jeśli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem, atrakcjami turystycznymi, czy też korzystaniem z gotówki.

Najlepszym miejscem do wymiany pieniędzy są lokalne kantory występujące pod nazwą Bureau de change. Funkcjonują one przez cały tydzień, z wyjątkiem niedziel. Najlepszy kurs można uzyskać w punktach zlokalizowanych na targowiskach albo po prostu na ulicy. Czasami taki kantor składa się jedynie ze stolika i krzesła, na którym siedzi pracownik Bureau de change. Wymiany można dokonać również w bankach, jednak zaleca się to robić w ostateczności ze względu na potężne wahania pomiędzy ceną kupna i sprzedaży poszczególnych walut.

Wycieczka do Kambodży: Co należy wiedzieć o podatkach?

Podatki to fundament gospodarki niemal wszystkich państw na świecie i jednocześnie udręka dla ich obywateli. Nie inaczej jest w przypadku Kambodży. Wakacje tam są co prawda okresem urlopu, ale nie zwalnia to podróżujących od tego, aby poznali oni kilka faktów na temat kambodżańskich podatków.

Z punktu widzenia turysty najważniejszy wdaje się fakt, że nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące ilości dewiz wwożonych do Kambodży. Należy jednak wiedzieć, że maksymalna kwota środków płatniczych wywożonych z kraju nie może przekraczać 10 000$. Co więcej, koniecznością jest wykazanie, skąd taka suma pochodzi. Istotne jest także to, że nie ma możliwości otrzymania zwrotu podatku VAT od produktów, które zostały kupione w Kambodży. Wycieczki po tym zakątku świata muszą być zaplanowane wcześniej – zarówno logistycznie, jak i pod względem finansowym.

Najpiękniejsze pamiątki z Kambodży

kambodza-ludzie

Wakacje w Kambodży to doskonała okazja do przekroczenia granic własnego komfortu. To ciekawy kraj, z niezwykle porywającą, choć smutną historią. Lokalne zabytki zrobią wrażenie na każdym typie turysty, a lokalne smakołyki mają szansę przeniknąć do domowej kuchni. Kambodża to jedno z tych państw, które naprawdę trzeba odwiedzić choć raz w życiu.

Marzysz o podróży do Kambodży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Podczas wycieczki do Tajlandii i Kambodży zachwyci Was niepowtarzalna energia jednej z największych metropolii Azji. Gdy poznacie już klimat ulic Bangkoku, czas na mistyczne doznania w otoczeniu kompleksu świątyń Angkor oraz kontakt z kulturą Khmerów. Kambodża zachwyci Was także egzotyczną roślinnością i pięknem swoich wysp - na Koh Rong Sanloem odnajdziecie wypoczynek z dala od zgiełku.

Przed Wami egzotyczna wycieczka do Tajlandii, Wietnamu i Kambodży. W Hanoi jest jak w filmie z Brucem Lee - nad rzeką, wśród mgły, Wietnamczycy ćwiczą tai-chi. W mieście za to panuje gwar. Nie zapomnicie zapierającego dech w piersiach rejsu po zatoce Ha Long, tajemniczych jaskiń i tutejszych mieszkańców. Kambodża zabierze Was w mistyczny świat, a Bangkok zarazi Was swoją kolorową energią.

Niezapomniane wakacje w Tajlandii i Kambodży rozpoczniecie do Bangkoku, który oczaruje Was swoim gwarem i niepowtarzalną energią. Gdy już poczujecie ducha tajlandzkiej stolicy, czeka Was podróż po wiekowych zakamarkach kompleksu świątynnego Angkor w Siem Reap. Na koniec skosztujecie piękna półwyspu Railay. Brzeg morza, lazurowa woda i rozgrzany słońcem piasek - czego chcieć więcej?