Jakie szczepienia trzeba wykonać przed wyjazdem do Kambodży?

kambodza-monk

Kambodża fascynuje turystów z całego świata. Podróżni z Europy i Ameryki marzą o tym, by zobaczyć słynne zaginione świątynie, które są zlokalizowane w gęstej dżungli. Ciekawość rozbudzają także pływające wioski, usposobienie mieszkańców oraz egzotyczne krajobrazy. Kambodża wycieczka to wspaniała przygoda i okazja do poznania zupełnie nowej kultury, a także możliwość zgłębienia tajemnic lokalnej kuchni. Zanim jednak spakujemy walizkę, warto sprawdzić, jakie dokumenty będą od nas wymagane w chwili przekraczania kambodżańskiej granicy oraz poznać choroby zagrażające naszemu zdrowiu, występujące na terenie tego pięknego kraju. Czy istnieją szczepienia obowiązkowe przed wyjazdem do tej części Azji? Jeśli tak, to kiedy należy je wykonać i na jakie koszty powinniśmy się przygotować?

Spis treści:

  1. Kambodża: Wycieczki z Polski a posiadanie wizy
  2. Szczepienia przez wyjazdem do Kambodży
  3. Więcej na temat przygotowania się do podróży
  4. Profilaktyka jako ratunek dla zdrowia
  5. Wycieczka do Kambodży: Niebezpieczeństwa czyhające na turystów

Kambodża: Wycieczki z Polski a posiadanie wizy

Polacy decydujący się na wycieczkę do Kambodży, są zobowiązani do posiadania wizy upoważniającej ich do wjazdu na teren kraju. Taki dokument można wyrobić bezpośrednio w ambasadzie, jednak rozwiązanie to jest o tyle niewygodne, że najbliższa taka placówka mieści się w stolicy Niemiec. Wizę można zdobyć także na przejściach granicznych (zarówno lądowych, jak lotniczych) lub za pośrednictwem Internetu. Należy pamiętać także, że w chwili przekraczania przejścia granicznego z Kambodżą konieczne jest okazanie paszportu, którego ważność musi sięgać co najmniej pół roku do przodu od momentu wjazdu do kraju.

Jeśli chodzi o inne, istotne informacje związane z wjazdem do Kambodży, to polski resort spraw zagranicznych ostrzega podróżnych, że nie ma możliwości wjazdu i wyjazdu z tego państwa tego samego dnia. Trzeba również mieć świadomość, że władze kraju co jakiś czas zakazują przekraczania granicy, jeśli podróżni są w posiadaniu towarów takich jak tytoń, alkohol, antyki itp.

Wybierając kierunek taki jak Kambodża, wakacje powinno się zacząć planować od zapoznania z aktualnymi ustaleniami władz państwa.

Szczepienia przez wyjazdem do Kambodży

Trudno o tak ciekawą destynację jak Kambodża. Wakacje w tej części Azji generują jednak możliwość zapadnięcia na wiele chorób, które nękają tamtejszą ludność. Co prawda, nie istnieją żadne szczepienia obowiązkowe, bez których nie zostaniemy wpuszczeni na terytorium państwa, ale mimo to trzeba być świadomym możliwych zagrożeń oraz rozważyć opcję przyjęcia zalecanych remedium. Wyjeżdżając do Kambodży, można zachorować na malarię, dengę, negleriozę czy liczne choroby skóry. Z tego powodu poleca się przyjąć standardowy pakiet sczepień obejmujący błonicę i tężec.

Ważne jest również zadbanie o odpowiednią ilość przeciwciał zwalczających wirusowe zapalenie wątroby typu A i B oraz dur brzuszny. Wielu podróżnych decyduje się także na zabezpieczenie swojego organizmu na wypadek zachorowania na wściekliznę oraz japońskie zapalenie mózgu. To ostatnie jednak dotyczy głównie osób udających się w regiony epidemicznego występowania tej choroby. W przypadku Kambodży są to przede wszystkim prowincje Battambang, Svay Rieng i Siem Reap, Kampong, Cham, Phnom, Penh, Takeo.

Więcej na temat przygotowania się do podróży

Jeśli turysta zdecyduje się na przyjęcie szczepionek, powinien zrobić to nie później niż 4 tygodnie przed planowaną wycieczką do Kambodży. To ważne, ponieważ podane substancję mają wówczas czas na to, aby organizm je wchłonął i wytworzył pożądany efekt ochronny. W sytuacjach, gdy do rozpoczęcia podróży zostało mniej niż miesiąc, konieczna jest konsultacja z lekarzem przed wykonaniem jakichkolwiek działań profilaktycznych.

Warto skorzystać z pomocy profesjonalisty również w celu zdobycia informacji na temat ewentualnego przyjęcia chemio profilaktyki przeciwmalarycznej oraz dobrania odpowiedniego wyposażenia swojej apteczki. Z porad lekarskich tego typu można skorzystać w gabinetach medycyny podróży.

Profilaktyka jako ratunek dla zdrowia

Najbardziej skuteczną metodą zapobiegania rozwojowi wielu chorób jest profilaktyka. O wiele lepiej zapobiegać, niż leczyć już istniejący stan zapalny organizmu. Jeśli wybierasz się do Kambodży, wakacje w tym kraju będą wymagały od ciebie, abyś zachowywał wysoki poziom higieny osobistej. Bardzo ważne jest, aby myć dłonie przed każdym posiłkiem, a także dbać o czystość spożywanych produktów. Nie warto bagatelizować kwestii związanych z piciem wody. Jeśli chcesz uniknąć rozstroju żołądka, powinieneś zapomnieć o piciu wody z kranu oraz tej pochodzącej z nieznanych źródeł. Woda butelkowana to jedyna bezpieczna opcja. Szczególną ostrożność należy zachować podczas zamawiania soków i napojów alkoholowych schłodzonych lodem. Lepiej wypić nieco cieplejszy napój, niż zaryzykować spożycie zamrożonej kranówki.

Polski resort spraw zagranicznych informuje wszystkich udających się na wycieczkę do Kambodży, że w państwie tym nie istnieje żaden system ubezpieczeń zdrowotnych. Co więcej, z prywatnej opieki medycznej można skorzystać jedynie w największych miastach. Wizyta u kambodżańskiego lekarza zazwyczaj jest dość kosztowna, ponieważ waha się ona od 40 do 200 dolarów. Jeśli pacjent cierpi z powodu poważnych dolegliwości, niewykluczone jest, że będzie konieczne przetransportowanie go za granicę, zwykle do Wietnamu lub Tajlandii. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że podobne przedsięwzięcie jest równoznaczne z zabójstwem własnego portfela. Z tego względu, przed wyjazdem nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu.

Wycieczka do Kambodży: Niebezpieczeństwa czyhające na turystów

Na terenie Kambodży, stosunkowo często dochodzi do aktów kradzieży. Aby maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo, nie należy obnosić się z cennymi przedmiotami. O wiele mądrzejszym rozwiązaniem jest przechowywanie aparatu fotograficznego w przeznaczonej na niego torbie, niż trzymanie go na wierzchu, z widocznym napisem „Nikon”, „Canon”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nawołuje, aby szczególną ostrożność zachowywać na terenie kurortu Sihanoukville, gdzie najczęściej odnotowuje się zaginięcia sprzętu elektronicznego. Warto wiedzieć, że cudzoziemcy zgłaszający kradzież u lokalnych policjantów, zostaną poproszeni o uiszczenie opłaty w wysokości od 20 do 100 dolarów. Bez tego nikt nie zdecyduje się kiwnąć palcem.

kambodza-angkor-wat

Wycieczka do Kambodży może być synonimem życiowej podróży. Jednak przed wyjazdem konieczne jest zadbanie o to, aby nic nie zaskoczyło nas podczas wojaży. Z tego względu warto zadbać o zdobycie stosownej wiedzy o szczepieniach, dokumentach i kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Informacje zawarte w tym artykule, powinny dość mocno uprościć ten proces.

Marzysz o podróży do Kambodży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Podczas wycieczki do Tajlandii i Kambodży zachwyci Was niepowtarzalna energia jednej z największych metropolii Azji. Gdy poznacie już klimat ulic Bangkoku, czas na mistyczne doznania w otoczeniu kompleksu świątyń Angkor oraz kontakt z kulturą Khmerów. Kambodża zachwyci Was także egzotyczną roślinnością i pięknem swoich wysp - na Koh Rong Sanloem odnajdziecie wypoczynek z dala od zgiełku.

Przed Wami egzotyczna wycieczka do Tajlandii, Wietnamu i Kambodży. W Hanoi jest jak w filmie z Brucem Lee - nad rzeką, wśród mgły, Wietnamczycy ćwiczą tai-chi. W mieście za to panuje gwar. Nie zapomnicie zapierającego dech w piersiach rejsu po zatoce Ha Long, tajemniczych jaskiń i tutejszych mieszkańców. Kambodża zabierze Was w mistyczny świat, a Bangkok zarazi Was swoją kolorową energią.

Niezapomniane wakacje w Tajlandii i Kambodży rozpoczniecie do Bangkoku, który oczaruje Was swoim gwarem i niepowtarzalną energią. Gdy już poczujecie ducha tajlandzkiej stolicy, czeka Was podróż po wiekowych zakamarkach kompleksu świątynnego Angkor w Siem Reap. Na koniec skosztujecie piękna półwyspu Railay. Brzeg morza, lazurowa woda i rozgrzany słońcem piasek - czego chcieć więcej?