Kilka praktycznych rad przed wycieczką do Meksyku

meskyk-piramidy

Meksyk to niezwykle bujna przyroda, fascynująca historia i przepyszne jedzenie. Kraj ten słynie z pięknych plaż, tajemniczych kultur Majów i Azteków oraz braku pośpiechu. Meksykanie zwykli wszystko robić powoli, co dla Europejczyków bywa niezwykle irytujące. Warto jednak się przełamać i pozwolić sobie poczuć, że czas wcale nie ucieka nam przez palce. Moda na wykonywanie wielu czynności jednocześnie czyni nas chronicznie zmęczonymi i wpędza w poczucie, że i tak wciąż robimy zbyt mało. Meksyk wakacje to okazja, aby przekonać się, że nawet jeśli nie wykonamy czegoś w ustalonym terminie, to nic się nie stanie. W tamtej części świata ludzie pracują, żeby żyć, a nie żyją po to, aby pracować. To jeden z wielu powodów, dla których warto odwiedzić tę destynację. Co jeszcze warto wiedzieć, zanim wybierzemy się na wczasy do Meksyku? Kiedy jest najlepsza pora na wyjazd? Na co należy uważać podczas podróży?

Spis treści:

  1. Kiedy jest najlepsza pora na wycieczkę do Meksyku?
  2. Wizy i szczepienia – informacje praktyczne
  3. Śladami wielkiej cywilizacji Majów, czyli wizyta w Tulum
  4. Wakacje w Meksyku: Wyjątkowy Półwysep Jukatan
  5. Co spakować do torby podróżnej?

Kiedy jest najlepsza pora na wycieczkę do Meksyku?

Przewodniki informują turystów o tym, że najlepszym czasem na spędzenie wakacji w Meksyku, jest okres pomiędzy październikiem a kwietniem. Średnia opadów w całym kraju jest wówczas najmniejsza. Pamiętajmy jednak, że państwo Meksyk zajmuje powierzchnię 1 973 000 km², co stanowi około 6 razy tyle, ile obszar Polski. Co więcej, Meksyk znajduje się w aż trzech strefach czasowych. Całość tych informacji sprawia, że pogoda w całym kraju nigdy nie jest taka sama. Najlepiej jest więc sprawdzać wytyczne odnośnie do sezonu turystycznego w kontekście stanu, do którego się wybieramy. Podróżujący z Europy zazwyczaj wybierają Quintana Roo i Jukatan, gdzie faktycznie najlepsze warunki atmosferyczne panują we wspomnianym wcześniej czasie.

Średnia temperatur pomiędzy październikiem a kwietniem na Półwyspie Jukatan, wynosi od 28 do 30 stopni Celsjusza. Opady deszczu są wówczas znikome, a jeśli występują, to trwają krótko. Warto jednak wiedzieć, że nawet wtedy są na tyle intensywne, aby nie pozostawić na człowieku suchej nitki. Osoby, które liczą na delikatny popołudniowy deszczyk, z pewnością się zdziwią.

Wizy i szczepienia – informacje praktyczne

Polacy wybierający się na wczasy w Meksyku, muszą mieć aktualny paszport. To bardzo ważne, aby jego termin ważności wynosił przynajmniej pół roku od dnia przylotu, a najlepiej więcej. Od turystów planujących zabawić w Meksyku mniej 180 dni nie wymaga się wyrabiania wizy przed podróżą.

Kwestia szczepień nie jest zupełnie oczywista, ponieważ wszystko w tym przypadku zależy od charakteru planowanych wojaży. Osoby planujące spędzić urlop na strzeżonej plaży i nieco pozwiedzać pod czujnym okiem organizatora wycieczki, nie muszą decydować się na nic więcej, niż podstawowy pakiet szczepień (WZW A i B, błonica, tężec).

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku tych turystów, których wyjazd ma przypominać plan filmu Indiana Jones, albo chociaż przygody Wojtka Cejrowskiego. Piesze wędrówki po dżungli i wszelkie działania z pogranicza survivalowego trybu życia powinny zostać poprzedzone przyjęciem remedium na cholerę. Jest to szczególnie ważne, jeśli wycieczka do Meksyku ma miejsce w sezonie deszczowym.

Śladami wielkiej cywilizacji Majów, czyli wizyta w Tulum

tulum-ruiny

Tulum to niewielkie miasteczko położone na Półwyspie Jukatan, w stanie Quintana Roo. Każdego roku jest ono odwiedzane przez tysiące turystów z całego świata. Wszystko przez znajdujące się nieopodal ruiny prekolumbijskiego miasta Majów. Są one położone na klifie Morza Karaibskiego, który liczy 12 metrów wysokości. W całości otoczone murem, co wskazuje na obronny charakter miejscowości w przeszłości. Wycieczka do Meksyku powinna uwzględniać wizytę w Tulum.

Turyści mogą tam podziwiać  El Castillo, czyli wieżę strażniczą, która w latach świetności miasta najprawdopodobniej spełniała funkcję latarni morskiej. Interesującym punktem podczas zwiedzania jest także Templo del Dios Descendente, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Świątynię Zstępującego Boga. Znajdująca się tam podobizna boga Ab Muxen Caba robi ogromne wrażenie. Co ciekawe, był on uznawany za boga pszczół, co udowadnia, że kilkaset lat temu ludzie mieli większą świadomość tego, jak ważny jest szacunek dla tych niewielkich stworzeń.

Zwiedzający powinni zatrzymać się także przy Templo de los Frescos, czyli Świątyni Fresków. Budynek składa się z dwóch kondygnacji. Uwagę przyciągają kolumny i freski namalowane w stylu typowym dla cywilizacji Tolteków.

Wakacje w Meksyku: Wyjątkowy Półwysep Jukatan

meksyk-coba

Półwysep Jukatan wabi do siebie lazurową taflą Morza Karaibskiego i obietnicą wypoczynku w wysoce komfortowych warunkach. To najczęściej wybierane miejsce przez turystów pragnących spędzić wczasy w Meksyku. Długie kilometry białych plaż, cudowna pogoda i rajskie krajobrazy to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania ta ziemia.

Jukatan to także liczne ślady po cywilizacji Majów, w tym zespół piramid Chichen Itza, który znajduje się na liście siedmiu cudów świata. Warte odwiedzenia się również ruiny w Coba i Uxmal. Podczas wycieczki do Meksyku nie powinno się również rezygnować z rejsu po tamtejszych lagunach. To gratka dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć flamingi w ich naturalnym środowisku lub zażyć kąpieli w cenotach znajdujących się w dżungli.

Co spakować do torby podróżnej?

Wakacje w Meksyku dla każdego znaczą coś innego. To właśnie dlatego wyposażenie turystów zawsze będzie się od siebie różnić. Jedni zabierają wygodne trampki, aby przemierzać w nich wiele kilometrów. Inni natomiast pakują szpilki, by pięknie prezentować się podczas wytwornej kolacji w jednej ze sławnych restauracji. Istnieje jednak lista rzeczy, których nie powinno zabraknąć w ekwipunku żadnego podróżnika.

Bez względu na charakter wyjazdu, należy zabrać ze sobą krem z dużym filtrem. Jeśli nie chcemy spędzić wakacji na pokrywaniu ciała pathenolem, powinnyśmy zadbać o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Choć punkt ten wydaje się oczywisty, to niestety wciąż ogromna liczba turystów zdaje się go ignorować. Kolejnym ważnym produktem jest spray odstraszający komary. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jego znaczenia w kraju, gdzie istnieje wysokie ryzyko zachorowania na malarię lub dengę.

Najlepiej zabrać ze sobą kartę bankomatową typu Visa. MasterCard jest akceptowany znacznie rzadziej, co może skomplikować nasze wakacje w Meksyku. Nie zapominajmy również o przejściówkach. Gniazdka w tej części świata są inne niż w Europie, a wiele hoteli (nawet tych luksusowych) nie posiada na stanie złączek.

Wycieczka do Meksyku to fascynująca przygoda. To destynacja odpowiednia zarówno dla doświadczonych podróżników, jak i tych stawiających pierwsze kroki w poznawaniu świata. Kraj ten skrywa wiele tajemnic, smaków i kolorów. Pozwól sobie na spędzenie urlopu w jego rajskiej atmosferze.