Pogoda w Malezji od stycznia do grudnia, czyli kiedy najlepiej wyjechać?

To dość oczywiste, że przed wybraniem się do kraju położonego na innym kontynencie, każdy chce się zorientować co do tego, jak będzie wyglądał tam urlop. Konkretnie chodzi o to, czy będzie lało jak z cebra, czy też słońce będzie rozpieszczało podróżnych. Jaka jest więc pogoda w Malezji na przestrzeni całego roku? Cóż… próbując uogólnić ten temat, należałoby napisać, że w tej części świata praktycznie zawsze jest ciepło. Amplituda w tym regionie jest naprawdę znikoma, ponieważ termometry najczęściej wskazują wartości oscylujące między 25 a 30 stopni Celsjusza. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 1. Kiedy w Malezji jest pora sucha, a kiedy deszczowa?
 2. W którym miesięcy najlepiej lecieć do Malezji?
 3. Jaki jest klimat i pogoda w Malezji?
 4. Które miesiące są najcieplejsze, a które najzimniejsze?

Warto pamiętać, iż Malezja jest krajem zlokalizowanym w południowej części Półwyspu Malajskiego. Na państwo składa się Malezja Zachodnia (tj. lądowa) oraz Malezja Wschodnia, czyli wyspy takie jak np. północne Borneo. Obie te części oddziela od siebie Morze Południowochińskie. Planując wakacje w Malezji najlepiej jest udać się do jej najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc, np. do Kuala Lumpur, Cameron Highlands oraz wysp: Penang, Langkawi oraz Perhentian. 

pogoda w Malezji

Pora sucha i deszczowa w Malezji

wakacje w malezji

W Malezji wyróżnia się trzy strefy klimatyczne, konkretnie: wschodnią, zachodnia oraz tę mieszczącą się na Borneo. W każdym z wymienionych regionów panuje klimat równikowy, a słupki rtęci wskazują najczęściej od 27 do 32 stopni Celsjusza. Co więc odróżnia od siebie te zakątki (poza oczywistością w postaci atrakcji turystycznych, architektury, przyrody etc.)? Są to opady, a dokładniej ich nasilenie i czas występowania. 

Na zachodnim wybrzeżu deszcze zwykle występują od kwietnia do listopada. W tym samym okresie na wybrzeżu wschodnim panuje pora sucha. Natomiast we wschodniej części kraju pora deszczowa przypada na czas od listopada do lutego, a — jak się domyślacie — miesiące te są słoneczne na zachodzie. Jeśli natomiast chodzi o wyspę Borneo, to najwięcej słońca jest tam od marca do października, a deszcz dokazuje od listopada do lutego. 

Najcieplejsze miesiące w Malezji

Najcieplej w Malezji jest w marcu i kwietniu. Wówczas średnia temperatura to 32-33 stopnie Celsjusza. Jednocześnie kwiecień pozostaje najbardziej mokrym miesiącem, szczególnie jeśli chodzi o Kuala Lumpur i okolice. 

Najchłodniejsze miesiące w Malezji

Najzimniej w tej części Azji jest natomiast w lipcu. Nie można jednak się obawiać o realny chłód, ponieważ w tym okresie termometry wskazują średnio 31 stopni Celsjusza. Warto dodać, że najsuchszym miesiącem jest czerwiec. 

Pogoda w Malezji — styczeń

wycieczka w malezji

Jak już zostało wspomniane, praktycznie każdy miesiąc jest dobry, aby zorganizować podróż do Malezji. Mimo wszystko, warto sprawdzić, jaka pogoda będzie tam panowała na przestrzeni roku oraz jakie atrakcje czekają w tej części świata na globtroterów. 

Styczeń w Malezji to:

 • czas pory deszczowej;
 • otwarte wyspy zlokalizowane na zachodnim wybrzeżu;
 • aura sprzyjająca zwiedzaniu (jednak to propozycja dla tych, którym opady deszczu nie są straszne);
 • temperatury: w dzień ok. 29 stopni, w nocy ok. 22 stopni.

Co jeszcze warto wiedzieć? Otóż to, że w styczniu można zobaczyć obchody indyjskiego święta Thaipusam w Batu Caves. Jak to wygląda? Jest to rodzaj religijnego transu, w którego trakcie pielgrzymujący ludzie przechodzą przez miasto w hakami wbitymi w swoje ciała. Wydarzenie jest jednocześnie straszne i niesamowite. Ściąga ono fotografów z całego świata. Dobrze jest jednak mieć świadomość, że nie jest to widok dla osób o słabych nerwach. 

Ponadto styczeń w Malezji to również Chiński Nowy Rok, a wraz z nim kolorowo przystrojone chińskie świątynie, typowe dla uroczystości słodycze oraz tzw. taniec lwa. Święto to zdecydowanie zasługuje na uwagę. 

Pogoda w Indonezji w lutym

jaka jest pogoda w malezji

Luty w Malezji to nadal pogoda, która jest bardzo odpowiednia dla pieszego zwiedzania kraju. Jest ciepło, nawet bardzo, ale nie ma wtedy zaduchu charakterystycznego dla tropikalnych zakątków świata. 

W pigułce wygląda to następująco:

 • panuje pora deszczowa, w której trakcie zdarzają się niespodziewane i intensywne opady;
 • wyspy na zachodnim wybrzeżu Malezji pozostają otwarte;
 • temperatury wynoszą średnio: do 33 stopni w dzień i ok. 24 stopni po zachodzie słońca.

Co jeszcze? W lutym na terenie Malezji wciąż trwają obchody Chińskiego Nowego Roku. Wierzcie nam, warto go zobaczyć przynajmniej raz w życiu. 

Marzec w Malezji

Jeśli interesuje Cię przede wszystkim słoneczna Malezja, to spodoba Ci się ona w marcu. Mowa tutaj o całym kraju: od zachodniego wybrzeża aż po niesamowitą wyspę Borneo. 

Marzec w Malezji to:

 • wysokie temperatury: w dzień do 32 stopni, w nocy zawsze powyżej 21 stopni;
 • rozpoczynająca się pora sucha (jednak wciąż zdarzają się opady atmosferyczne);
 • aura sprzyjającą turystyce;
 • zazwyczaj wszystkie wyspy otwarte.

W tym okresie w Malezji jest gorąco, dlatego też przed wyruszeniem na przeciw przygodzie, należy zadawać, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość pitnej wody.

kiedy lecieć do malezji

Jak jest w Malezji w kwietniu?

W kwietniu Malezja zaczyna się robić prawdziwie upalna, a liczba dni słonecznych wzrasta. Z tego powodu turyści muszą pamiętać, że nim wyruszą zwiedzać ten piękny kraj, muszą zabrać ze sobą wodę oraz… krem z filtrem! To bardzo ważne, ponieważ odwodnienie i poparzenia słoneczne nie należą do najprzyjemniejszych rzeczy. 

Poza tym, kwiecień w Malezji to:

 • trwająca pora sucha;
 • wszystkie wyspy otwarte dla przyjezdnych (i nie tylko);
 • temperatury: w dzień do 33 stopni, w nocy zawsze powyżej 22 stopni;
 • bujna przyroda i piękne plaże.

Wakacje w Malezji to świetna inwestycja w swój własny wypoczynek. Kraj jest bezpieczny, atrakcyjny i tropikalny. Czegóż można chcieć więcej?

podróż do malezji kiedy

Maj w Malezji

Czy warto wybrać się na wakacje w Malezji w maju? Oczywiście! Wówczas słupki rtęci wskazują średnio 30 stopni za dnia i 23 stopnie w nocy. Majowe słońce świeci codziennie, a temperatura wody wynosi 29 stopni. Istny raj, prawda?

W pigułce miesiąc ten można podsumować następująco:

 • pora sucha;
 • wszystkie wyspy dostępne dla turystów:
 • czas obchodów buddyjskiego święta Wesek Day. W jego trakcie mamy do czynienia z paradą, w której trakcie wierzący niosą platformy z posążkami Buddy i śpiewają wówczas najróżniejsze pieśni religijne. 

Oczywiście podróżnicy nie mogą w maju zapominać o nawadnianiu się oraz o stosowaniu kremu z filtrem. 

całoroczna pogoda w malezji

Pogoda w Malezji — czerwiec

Czerwiec jest miesiącem, w którym oficjalnie zaczyna się sezon wakacyjny. To zatem doskonały moment, aby ruszyć na poszukiwanie przygód nie tylko w obrębie kraju, ale również póz jego granicami. Podróż do Malezji? Doskonały pomysł!

Jak jest w Malezji w czerwcu? Najważniejsze informacje to:

 • temperatury: w dzień do 30 stopni, w nocy utrzymujące się na poziomie 23 stopni;
 • wszystkie wyspy są otwarte;
 • panuje pora sucha;
 • konieczność częstego nawadniania się oraz używania kremów z filtrem. 

Co jeszcze warto wiedzieć? W czerwcu w Malezji następuje początek muzułmańskiego święta Ramadan. W związku z tym w miastach i na wsiach można dostrzec charakterystyczne ramadanowe stoiska z naprawdę smacznym i — co być może ważniejsze — tanim jedzeniem. 

cały rok pogoda w malezji

Lipiec — pogoda w Malezji

W lipcu nadal trwa, a potem kończy się Ramadan. Wiążą się z tym liczne atrakcje, ale także niedogodności. Jeśli chodzi o te drugie, to należą do nich np. korki, opóźnienia komunikacji miejskiej i ogólny tłok. Wszystko to na szczęście „rozluźnia się” pod wieczór. Mimo wszystko, podróż do Malezji w lipcu to dobra inwestycja. Dlaczego? Między innymi z powodów takich jak:

 • utrzymująca się pora sucha;
 • wszystkie wyspy pozostające otwarte dla przyjezdnych;
 • aura sprzyjająca zwiedzaniu oraz spędzaniu czasu na plażach.

Jeśli chodzi natomiast o temperatury w lipcu, to za dnia sięgają one 32 stopni, a w nocy spadają do 22-23 stopni. 

malezja pogoda

Sierpień w Malezji

Wycieczka do Malezji w sierpniu to dobra opcja dla miłośników tropikalnego klimatu, ciepła i bujnej przyrody. Słupni rtęci w ciągu dnia wskazują nawet do 31 stopni, nocą zaś turyści doświadczają rześkiego powietrza i około 22 stopni. 

Inne istotne informacje to:

 • sierpień w Malezji to nadal czas pory suchej;
 • wciąż wszystkie wyspy pozostają otwarte;
 • nadal trzeba pamiętać o piciu wody i smarowaniu się kramami z filtrami przeciwsłonecznymi.

Co ponadto? W sierpniu w Malezji jest Święto Niepodległości, w której trakcie odbywa się wielka parada na placu Merdeka w Kuala Lumpur. Wówczas można zobaczyć monarchów, królów oraz sułtanów, a to wcale nie jest koniec atrakcji, ponieważ podczas święta obecni są także żołnierze, policjanci, strażacy i inne służby mundurowe. Co jeszcze? Prezentacja broni, samochodów i innych interesujących rzeczy. Panuje gwar, migocą setki kolorów, słychać rytmiczną muzykę. Słowem, to naprawdę warte przeżycia wydarzenie. 

malezja pogoda cały rok

Wycieczka do Malezji we wrześniu

Kiedy lecieć do Malezji? Na przykład we wrześniu. Podczas gdy w Polsce zaczyna się właśnie jesienna plucha, a termometry wskazują coraz to niższe wartości, w Malezji wciąż w najlepsze trwa sezon urlopowy. 

Wrzesień w Malezji w telegraficznym skrócie:

 • temperatury w dzień do 30 stopni, w nocy natomiast utrzymujące się na poziomie nie niższym niż 21 stopni;
 • temperatura wody wynosi 28 stopni;
 • nadal trwa pora sucha;
 • wszystkie wyspy są otwarte;
 • konieczne stosowanie kremów z filtrem oraz stałe nawadnianie organizmu. 

Wakacje w Malezji we wrześniu to świetny sposób na przedłużenie sobie lata oraz zebranie sił potrzebnych di przetrwania nadchodzącej polskiej zimy. 

podróż do malezji kiedy

Pogoda w Malezji — październik

Jaka jest pogoda w Malezji w październiku? Rozpoczyna się wówczas pora monsunowa. Jest to okres wzmożonych opadów atmosferycznych oraz wiatru sezonowego. Mówi się o tym również pora deszczowa lub zielona. To ostatnie oczywiście przez wzgląd na występującą wówczas bujną przyrodę. 

Ponadto warto także wiedzieć, że:

 • w październiku w Malezji następuje niewielkie ochłodzenie, co zdecydowanie stwarza jeszcze lepsze warunki do zwiedzania kraju; 
 • temperatury osiągają maksymalnie 30 stopni, choć nierzadko utrzymują się na poziomie 28-29 stopni;
 • otwarte wyspy znajdujemy na zachodnim wybrzeżu;
 • warto zaopatrzyć się w parasol.

W tym miesiącu w Malezji jest także obchodzone święto Hari Raya Raji, co jest czymś na wzór odpowiednika katolickiego Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy ulice zostają przyozdobione specyficznymi dekoracjami. Można też zakupić specjalne potrawy. W tym czasie wyznawczy islamu składają w ofierze krowy, co ma stanowić upamiętnienie czynu Abrahama, który niemalże poświęcił swojego ukochanego syna dla Boga.

Jednak o ile Hari Raya Raji jest obchodzone głównie w zaciszu domowym, o tyle odbywające się również październiku indyjskie święto świateł Diwali jest o wiele bardziej widowiskowe. Jak to wygląda?  W skrócie: niesamowite ceremonie w świątyniach, fajerwerki, sztuczne ognie, wspaniałe jedzenie i… dyskoteki. 

kiedy najlepiej do malezji

Listopad — wakacje w Malezji

Jaka pogoda w Malezji jest w listopadzie? Wciąż mamy do czynienia z ciepłem, ale w tym miesiącu sporo pada, z racji występującej tam wówczas pory deszczowej. Mimo wszystko, pomiędzy wspomnianymi opadami, jest dość przyjemnie — z powodzeniem można zwiedzać, ponieważ powietrze pozostaje rześkie.

Paza tym:

 • na zachodnim wybrzeżu wyspy nadal są otwarte;
 • warto mieć ze sobą parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy. 

Listopad w Malezji nie jest dla każdego. Spodoba się on miłośnikom pieszych wędrówek, ale niestety raczej nie przypadnie do gustu amatorom spędzania leniwych chwil na plaży. 

Wycieczka do Malezji w grudniu

malezja jaka pogoda

A może by tak… święta Bożego Narodzenia w Malezji? Ten konkretny czas jest tam specyficzny. Ze względu na wysokie temperatury nie można liczyć na prawdziwy śnieg, dlatego też pojawia się on w sztucznej formie. Lepione są z niego bałwanki, a w sklepach jest naprawdę mnóstwo promocji na typowe świąteczne dekoracje: bombki, światełka i łańcuchy choinkowe. Z tą jednak różnicą, że to nie świerki się nimi ozdabia, a np. palmy. 

Inne istotne informacje na temat tego, jaka pogoda w Malezji jest w grudniu to:

 • temperatury do 30 stopni w dzień i powyżej 20 stopni podczas nocy;
 • pora deszczowa;
 • wysoki poziom wilgotności. 

Podobnie jak w przypadku października i listopada, wakacje w Malezji w grudniu nie są dla każdego, ale ciężko jest mowić o tym, że czas ten nie jest atrakcyjny turystycznie. Wszystko zależy od osobistych preferencji! Zatem to chyba odpowiedni moment, aby zadać sobie pytanie, który miesiąc w tym kraju zainteresował Cię najbardziej?

malezja jaka pogoda

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Od czasu do czasu dobrze jest zmienić otoczenie. Najlepiej udać się na safari w Kenii, gdzie doświadczycie bliskości natury i gdzie żyją Masajowie, którzy inaczej niż my patrzą na świat. Po niezapomnianym safari w Masai Mara wyruszycie na Diani Beach, najpiękniejszą kenijską plażę, na której zrelaksujecie się otuleni delikatnym piaskiem. W ten przyjemny sposób oderwiecie się od europejskiej cywilizacji na tydzień.

Podczas safari w Tanzanii udacie się w pogoń za dzikimi zwierzętami, których liczne stada spotkacie na tutejszej sawannie. Tanzania zachwyci Was nieskalaną przyrodą. Zaskoczy Was spokój i piękno bijące z rezerwatu w Ngorongoro, a także wyjątkowy krajobraz Serengeti. Spędzając końcówkę wakacji na Zanzibarze doznacie cudownych chwil na rajskiej plaży, otoczonej turkusowym oceanem.

Zapraszamy Was w samo serce afrykańskiej głuszy. To będzie niezapomniana przygoda! Poznajcie ich świat i zobaczcie na własne oczy cuda natury. Safari w Kenii to zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji dostępnych dla turystów! Na koniec dajcie się pochłonąć błogiemu lenistwu na rajskiej plaży Diani Beach. Przez długi czas nie zapomnicie romantycznych spacerów brzegiem morza, o zachodzie słońca.

Kusi Was lazurowa woda i piaszczyste wybrzeża Tanzanii? Wybierzcie się na rajskie wakacje na Zanzibarze. Odprężający relaks w miejscowości Nungwi, przy jednej z najpiękniejszych plaż świata, pozwoli odciąć się od codzienności. Czeka Was pobyt w sielskiej wiosce Jambiani, kojący odpoczynek w cieniu palm oraz wizyta w kolebce kultury suahili - kuszącym wonią przypraw i niepowtarzalnym klimatem Stone Town.