Porady przed podróżą do Meksyku

meksyk-puebla

Meksyk to jeden z najczęściej odwiedzanych krajów Ameryki Północnej. Turyści z całego świata przybywają tam, aby skosztować słynnych burritos i tortilli. Inni wybierają wakacje w Meksyku przez wzgląd na zabytki architektury będące pozostałościami po wielkich cywilizacjach Majów i Azteków. Istnieją też tacy, którzy poszukują po prostu miejsca oferującego dość wysoki komfort i możliwość oderwania się od rzeczywistości pośród pięknych okoliczności przyrody. Warto jednak pamiętać, że bez względu na to, jaki charakter ma planowana wycieczka do Meksyku, zawsze powinna ona zostać poprzedzona dobrym przygotowaniem. W tym celu warto zgłębić niebo wiedzy na temat tego państwa, rozważyć kwestie ewentualnych szczepień oraz zastanowić się nad tym, jakie punkty pragnie się odwiedzić będąc na miejscu. Interesujące może okazać się także obalanie pewnych mitów, które narosły wokół tematu tego pięknego państwa. Wielu turystów z pewnością chętnie pozna ciekawostki o lokalnej kulturze.

Spis treści:

  1. Wakacje w Tajlandii: imprezowa strona Bangkoku
  2. Koh Lipe i Koh Phagan, czyli oferta dla wielbicieli błogiego leniuchowania
  3. Wrota Złotego Trójkąta, czyli północna część Tajlandii
  4. Wycieczka do Tajlandii — najsłynniejsze świątynie
  5. Tajska sztuka kulinarna, czyli o tym, co warto spróbować podczas Wizyty w Krainie Uśmiechu

Wakacje w Meksyku, czyli co warto zobaczyć?

meksyk-tulum

Meksyk to ogromny kraj, który oferuje turystom naprawdę wiele opcji. To odpowiedni kierunek zarówno dla tych osób, które pragną spędzić kilka chwil w ciszy i spokoju, jak i tych mających nadzieje poznać nieco odmiennej kultury i zwiedzić kilka interesujących miejsc. Jednych i drugich z pewnością usatysfakcjonuje wizyta w Tulum — jednej z największych atrakcji archeologicznych w tym kraju. Tulum jest swoistą wizytówką kultury Majów, a w dodatku jest usytuowana w niezwykle malowniczej scenerii, ponieważ ruiny znajdują się niemal na zboczu urwiska obrastanego przez wybujałą i egzotyczną roślinność.

Innym punktem na meksykańskiej mapie, jakie zasługuje na uwagę, jest Isla Mujeres, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Wyspę Kobiet. Ten fragment ziemi wyłania się z turkusowych wód Morza Karaibskiego i wabi do siebie turystów obietnicą oglądania malowniczych krajobrazów z klifami i palmami w roli głównej. Isla Mujeres najbardziej przypadnie do gustu amatorom zwiedzania podwodnego świata — znajdujące się nieopodal jej brzegu rafy koralowe swoim pięknem zapierają dech w piersiach.

Nie ukrywajmy jednak, że cały Jukatan jest wart tego, by przyjrzeć się z bliska istniejącym tam atrakcjom turystycznym. Wycieczka do Meksyku to niezwykła okazja, aby odwiedzić jeden z siedmiu cudów świata — Chichen Itza, a także inne stanowiska archeologiczne, takie jak Coba.

Kuchnia meksykańska - tradycyjne dania, o których nie miałeś pojęcia

meksyk-kuchnia-2

Sopa de Lima to nic innego jak zupa przygotowana z limonek. To w pełni wytrawne danie, które można zamówić w wielu restauracjach na Jukatanie. Wakacje w Meksyku to doskonały moment, aby poszerzyć swoje kulinarne horyzonty. Warto wiedzieć, że Sopa de Lima świetnie smakuje zarówno wtedy, gdy jej podstawą jej tradycyjny rosół, jak i gdy do jej ugotowania wykorzysta się wegański bulion.

Kolejną ciekawą propozycją obiadową jest Mixiotes, czyli mocno przyprawione, panierowana  mięso kurczaka, barana lub zająca długo duszone w powstałym sosie własnym. Najłatwiej jest je dostać w okolicy miasta Puebla, które przez wielu jest uważane za kolebkę meksykańskiej sztuki kulinarnej. Ciekawostką jest to, że Mixiotes tradycyjnie podaje się w papierze wyprodukowanym z liści agawy.

Huitlacoche, nazywane także meksykańskimi truflami to nic innego, jak ziarna kukurydzy zaatakowane przez pasożytniczego grzyba. Nie wyglądają zbyt apetycznie, ale zapewniamy, że smakują doskonale, gdy zostają przygotowane w odpowiedni sposób. Huitlacoche to mieszkanka gorzkiego i ostrego, która świetnie sprawdza się np. w tortilli.

Czy wycieczka do Meksyku to dobry pomysł?

Wakacje w Meksyku to świetna opcja zarówno dla singli, par, jak i całych rodzin. Kino amerykańskie wykreowało wizerunek tego państwa, jako jednego z najmniej bezpiecznych miejsc na świecie. Część z przedstawianych w takich produkcjach problemów ma realne odbicie w rzeczywistości, ale niezwykle rzadko ma to jakikolwiek wpływ na turystów. Wybierając się na wycieczkę do Meksyku, nie powinniśmy się zatem zamartwiać o swoje bezpieczeństwo — statystyki dowodzą, że istnieje wiele znacznie mniej oczywistych destynacji, gdzie czeka na podróżników znacznie większa liczba ewentualnych zagrożeń.

Warto odwiedzić tytułowy kraj choćby po to, aby zweryfikować słuszność przedstawionej powyżej tezy i przekonać się, że to jedno z najbardziej zaskakujących i niesamowitych miejsc na naszej planecie.

Ciekawostki na temat Meksyku

Nie każdy wie, że Miasto Meksyk jest jedną z największych metropolii na świecie. Zamieszkuje w niej ponad 30 milionów ludzi! Jednocześnie meksykańska stolica jest najstarszym ośrodkiem miejskim na terenie całej Ameryki Północnej. Wakacje w Meksyku to urlop w kraju, którego szczegółowa mapa fizyczna obejmuje ponad 200 stron w formacie A4!

Choć za meksykański sport narodowy uznawane jest Lucha Libre, to najpopularniejszym sposobem na aktywne spędzanie czasu jest gra w piłkę nożną. Ciekawostką jest także to, że to Meksyk jest odpowiedzialny za spopularyzowanie na świecie czekolady, papryczek chili i kukurydzy.

Meksykanie bardzo cenią sobie rozrywkę w postaci oglądania walk byków. Podobne zawody są organizowane co roku w okresie od listopada do kwietnia i odbywają się m.in. na Plaza Mexico, czyli najbardziej okazałej arenie sportowej na świecie. Warto wiedzieć, że tytułowy kraj leży w strefie, która jest dość mocno narażona na występowanie trzęsień ziemi.

 

Czy przed wyjazdem do Meksyku są wymagane szczepienia?

Jeśli chodzi o kwestie techniczne związane ze spędzeniem wakacji w Meksyku, to z pewnością należą do nich szczepienia. Wielu turystów zastanawia się, czy istnieją obowiązkowe remedia, bez których nie zostaliby oni wpuszczeni na teren państwa. Warto więc przedstawić sprawę jasno — przed wyjazdem do Meksyku należy zadbać jedynie o wykonanie szczepień zalecanych (nieobowiązkowych) tylko wtedy, gdy któraś ze szczepionek podróżującego utraciła ważność. Mowa tutaj o szczepionkach przeciwko tężcowi, błonicy, różyczce, nagminnemu zapaleniu przyusznic, polio i odrze, a także WZW typu A i B oraz durowi brzusznemu.

Wśród zaleceń znajdujemy także szczepionkę przeciwko wściekliźnie, ale warto pamiętać, że przed podjęciem ostatecznej decyzji co do niej, najpierw trzeba skonsultować się w tej sprawie z lekarzem medycyny podróży. Wycieczka do Meksyku to wspaniała przygoda dla wszystkich osób spragnionych przygód i nowych wrażeń. To państwo nie bez powodu jest jedną z najpopularniejszych destynacji w turystycznym świecie.