Wakacje na Zanzibarze i safari w Tanzanii, czyli o przygodach słów kilka

Podróż do Tanzanii to doświadczenie, którego niezwykłość dotyka wielu dziedzin. Jest to największe państwo zlokalizowane we wschodniej części Afryki. Składa się ono z lądu i kilku wysp, w tym również Zanzibaru. Na północy Tanzania graniczy z Kenią i Ugandą, na Zachodzie z Rwandą, Burundi i Demokratyczną Republiką Konga, a na południu z Zambią, Malawi i Mozambikiem. Z perspektywy Europejczyków ułożenie kraju na mapie jest niezwykle egzotyczne, a wyjazd w tamte rejony już z daleka pachnie niesamowitą przygodą!

Safari w Tanzanii to jedna z najpopularniejszych atrakcji. Kiedy staje się twarzą w twarz z dziką przyrodą, nietrudno jest zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo jest ona fascynująca, groźna i bezwzględna. Szczególnym momentem dla amatorów obserwowania fauny jest okres Wielkiej Migracji, kiedy to zwierzęta przemierzają tereny Tanzanii i Kenii w poszukiwaniu wody i pożywienia. 

Podróżnicy z całego świata doceniają także wakacje na Zanzibarze. Ta malownicza wyspa, która wyłania się z wód Oceanu Indyjskiego ma do zaoferowania naprawdę wiele. Piękne widoki, wspaniałe rękodzieła i leniwe dni spędzone na rajskich plażach to jedynie przedsmak wszystkich wspaniałości, jakie czekają tam na turystów. 

wakacje na Zanzibarze

Kiedy jest najlepszy czas na safari w Tanzanii?

wycieczka na Zanzibar

Nie da się ukryć, że jedną z największych i przy okazji najpopularniejszych afrykańskich atrakcji jest safari w Tanzanii. Warto zauważyć, że w kraju tym poświęca się naprawdę dużą porcję uwagi temu, aby dbać i chronić dziką przyrodę. Większość działań na tę rzecz jest godna podziwu. 

Podczas wyprawy tego typu ma się okazję do obserwowania z bliska zachwycającej fauny i flory. To także chwila na to, by odwiedzić niezwykłe miejsca, takie jak parki narodowe Ruaha, Mikumi i Katavi, a także Serengeti. To ostatnie to właśnie idealny punkt, jeśli chodzi o safari w Tanzanii. Nie zapominajmy również o kraterze wulkanu Ngorongoro — można tam zobaczyć między innymi nosorożca czarnego, którego gatunek jest obecnie zagrożony wyginięciem. O wszystkich tych wspaniałościach będziemy mówić więcej w dalszej części artykułu, a teraz przejdźmy do tego, jaki okres w roku jest najodpowiedniejszy na wycieczkę na sawannę. 

Czas pomiędzy grudniem a lutym jest wręcz idealny na taką wyprawę. To właśnie wtedy w tej części świata jest optymalna temperatura, a zagrożenie deszczem pozostaje niezbyt wysokie. Przy okazji termin ten nie jest szczególnie mocno oblegany przez turystów, co w tym przypadku działa na plus. 

Inną propozycją, jeśli chodzi o moment w roku właściwy, aby odbyć safari w Tanzanii, jest maj i czerwiec. Opcja ta spodoba się przede wszystkim miłośnikom upałów. 

Pogoda w Tanzanii — co warto wiedzieć?

pogoda w Tanzanii

Podróż do Afryki to jednak znacznie więcej, niż safari w Tanzanii lub Kenii. Państwo to ma do zaoferowania znacznie więcej! W zależności od turystycznych oczekiwań, inne momenty w roku okażą się najlepsze na podobną podróż. 

Jeśli ktoś przepada za ciepłem i marzą mu się naprawdę upalne wakacje, to powinien rozważyć wyjazd w marcu, lutym lub grudniu. Właśnie wtedy w Tanzanii termometry wskazują najwyższe wartości. Ciekawą opcją jest także urlop w październiku i listopadzie, kiedy liczba słonecznych godzin w trakcie dnia jest największa. Średnia temperatur w Tanzanii za dnia przez cały rok waha się od 28 do 32 stopni Celsjusza.

Podróż do Tanzanii a COVID-19

safari w Tanzanii

Pandemia mocno wpłynęła na realia podróżniczego świata. Na szczęście paraliż turystyczny od jakiegoś czasu powoli odpuszcza. Świat znów staje się otwarty, ale należy pamiętać, że uległ on zmianom. Tak więc wyjeżdżając do Tanzanii trzeba wiedzieć o następujących kwestiach:

 1. Wjazd na teren państwa jest dozwolony, a formularz wjazdowy jest dostępny na stronie: https://afyamsafiri.moh.go.tz/
 2. Nie ma obostrzeń w kwestii tranzytu;
 3. Podróżni nie mają obowiązku odbywania kwarantanny;
 4. Konieczne jest wykonanie testu PCR nie wcześniej niż 72 godziny przez planowaną podróżą. Po przylocie na miejsce niektórzy turyści mogą zostać poproszeni o powtórzenie testu (koszt to 25 USD). Restrykcje te nie mają zastosowania względem dzieci do 5. roku życia. 

Informacje zaprezentowane powyżej warto sprawdzać również bezpośrednio przed planowaną podróżą.

Jakie szczepienia należy wykonać?

Wyjeżdżając w każdą podróż najważniejsze jest to, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, szczególnie jeśli chodzi o kwestie dotyczące zdrowia. 

Jakie szczepienia są zalecane w przypadku Tanzanii? Przede wszystkich mowa o remediach przeciwko:

 • durowi brzusznemu;
 • tężcowi;
 • błonicy;
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

W przypadku niektórych podróżnych może zajść potrzeba przyjęcia szczepionek przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu, cholerze i wściekliźnie. Nie dotyczy to jednak większości turystów, a raczej np. wolontariuszy pracujących w miejscach, gdzie jest wyraźne zagrożenie zakażeniem tego typu.

Ponadto trzeba tutaj zauważyć, że w Polsce szczepienia przeciwko schorzeniom z listy przyjmuje większość obywateli. Oznacza to, że odnawianie tychże szczepionek przed wyjazdem najczęściej nie jest konieczne.

wycieczka do Tanzanii

Największe atrakcje turystyczne w Tanzanii

Safari w Tanzanii to zdecydowanie jeden z najsilniejszych magnesów na turystów, jeśli chodzi o ten kraniec świata. Tamtejsze parki narodowe są egzotyczne i potrafią niesamowicie zaskoczyć. Możliwość obserwowania dzikiej przyrody z tak bliska ekscytuje, fascynuje i z pewnością odrobinę przeraża. To zupełnie normalna reakcja. W końcu na codzień żyjemy we względnie bezpiecznych warunkach i nie musimy obawiać się, że w centrum wielkiego miasta zostaniemy zaatakowani przez drapieżnika poszukującego pokarmu. Czy jednak są jeszcze inne kwestie, jakim warto poświęcić uwagę podczas wyprawy do Tanzanii? Oczywiście, że tak. Planując podróż można posiłkować się poniższą listą!

 1. Wycieczka na Zanzibar — ta idylliczna wyspa każdego roku zwabia do siebie tłumy podróżników. Trudno się temu dziwić! W końcu to właśnie tam spotykają się ze sobą błękit sklepienia niebieskiego, lazurowy odcień wód oceanu i biel piasku otulającego wybrzeże. Mieszczące się tam ośrodki wypoczynkowe cieszą się bardzo dobrą opinią. Większość z nich jest usytuowana w pobliżu plaż, co samo w sobie jest niezwykle kuszące. Pobyt na Zanzibarze to doskonała okazja do tego, aby zebrać myśli i zrestartować umysł, który jest zmęczony życiem w mieście;
 2. Arusha — miasto to jest położone w północnowschodniej części Tanzanii i jest czwartą pod względem wielkości metropolią w tym kraju. Jest to istotny ośrodek handlowy regionu słynącego z uprawy roli oraz ważny węzeł komunikacyjny. Arusha jest doskonałym punktem wypadowym na safari. Warto również wiedzieć, iż nieopodal tej miejscowości jest kilka plantacji kawy. Są one niesamowicie malownicze!
 3. Ngorongoro — jest to obszar objęty ochroną oraz obiekt, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce jest zlokalizowane 180 km na zachód od wcześniej wspomnianej Arushy. Nazwa obszaru pochodzi od krateru Ngorongoro, jaki położony jest na tym terenie. Tylko w okolicy krateru żyje około 25 000 dużych zwierząt. Są to między innymi nosorożce czarne, bawoły, hipopotamy nilowe, antylopy gnu, zebry, gazele i krokodyle;
 4. Serengeti — ten park narodowy leży w północno-zachodniej części Tanzanii i jest jednym z największych obszarów objętych ścisłą ochroną. Miejsce to słynie przede wszystkim z tego, że od października do maja migrują tam wielomilionowe stada zwierząt kopytnych. Są to np. antylopy, zebry, gazele, bawoły i żyrafy.
 5. Jezioro Manyara — jego powierzchnia wynosi około 230 km2. Jezioro jest dość płytkie, a jego wody są słodkie. To jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w ten części Afryki. Malowniczy krajobraz, jaki można tam podziwiać, dosłownie zapiera dech w piersiach. 

To zaledwie kilka spośród wielu tamtejszych atrakcji. Jak widać są to głównie takie punkty na mapie, które są naturalne. W końcu to właśnie Matka Natura jest najbardziej utalentowaną artystką na świecie. 

wakacje w Tanzanii

Wakacje na Zanzibarze — co warto zobaczyć?

Wycieczka na Zanzibar to okazja do przeżycia wielu niesamowitych przygód. Choć wyspa ta kojarzona jest przede wszystkim z leniwymi godzinami upływającymi w jakże rajskim otoczeniu, to w rzeczywistości miejsce to sposób się także amatorom aktywnych form wypoczynku. Największymi atrakcjami Zanzibaru są:

 1. Stone Town położone w samiuteńkim sercu wyspy. Warto tam zobaczyć historyczną dzielnicę, w której dosłownie roi się od najróżniejszych zabytków. Dodatkowym powodowem do zachwytu będą niezliczone sklepiki i stragany z lokalnym rękodziełem i aromatycznymi przyprawami;
 2. Muzeum Freddiego Mercurego — to zdecydowanie jedna z największych atrakcji Stone Town;
 3. Prison Island — to niewielka wysepka, na której w 1893 roku wzniesiono gmach więzienia. Obiekt jednak nigdy nie służył swojemu pierwotnemu przeznaczeniu. Przez wiele lat był wykorzystywany w formie szpitala, czy też miejsca izolacji, dla ludzi chorujących na żółtą febrę;
 4. Jaskinie w Mangapwani — miejsce to zlokalizowane jest około 25 km na północ od Stone Town. Jaskinia Niewolnicza mieszcząca się na obrzeżach wioski Mangapwani, dawniej służyła jako rodzaj więzienia dla ludzi pracujących na plantacjach położonych nieopodal. To jedno z wielu świadectw mrocznych historii, jakie wydarzyły się w tej okolicy;
 5. Park Narodowy Jozani — składa się on z dwóch malowniczych części — lądowej i nadmorskiej. Spacerowanie tam to okazja do wyciszenia umysłu i obserwowania piękna dzikiej i egzotycznej przyrody;
 6. Centrum Motyli — jest to właściwie farma motyli, która naprawdę zasługuje na solidną porcję turystycznej uwagi. Można zobaczyć tam wszystkie gatunki motyli zamieszkujących nie tylko Zanzibar, ale również całą strefę równikową;
 7. Farma z przyprawami — to idealne miejsce dla tych, którzy pragną zobaczyć, jak rosną przyprawy takie jak wanilia, goździki, cynamon, gałka muszkatołowa i pieprz;
 8. Plantacje alg — na Zanzibarze algi uprawiane są od lat 90., a pracą na takich plantacjach zajmują się głównie przedstawicielki płci pięknej.

Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, Zanzibar to nie tylko białe plaże oblane turkusową wodą, ale także moc atrakcji, które — bez cienia wątpliwości — są w stanie zachwycić nawet najbardziej wymagających globtroterów. 

wycieczka do Tanzanii

Koronawirus a wycieczka na Zanzibar

Wakacje na Zanzibarze nawet w czasach pandemii stoją otworem. Aktualna sytuacja, jeśli chodzi o turystykę w tej części świata, prezentuje się następująco:

 • wjazd na teren Zanzibaru jest dozwolony, a formularz wjazdowy znajduje się na stronie WWW: https://afyamsafiri.moh.go.tz/;
 • tranzyt jest dozwolony;
 • kwarantanna nie jest wymagana od podróżujących;
 • test PCR jest wymagany i powinien zostać wykonany nie wcześniej, niż 72 godziny przez planowaną wycieczką;
 • niektórzy turyści mogą zostać poproszeni o wykonanie dodatkowego, szybkiego testu po wylądowaniu w kraju, koszt to 25 USD;
 • powyższe restrykcje nie dotyczą dzieci do 5. roku życia.

Osoby zaszczepione mają znacząco ułatwioną kwestie, jeśli chodzi o wakacje na Zanzibarze. Obecnie warto cieszyć się tym, że świat ponownie zaczyna być otwarty dla tych, którzy pragną  odkrywać jego kolejne części. 

wakacje w Afryce

Wakacje na Zanzibarze — informacje ogólne

Wycieczka na Zanzibar powinna zostać właściwie zaplanowana. Aby móc realnie zadbać o wszystkie ważne kwestie związane z taką podróżą, należy mieć pewną ogólną wiedzę o wybranym przez siebie kierunku. 

O Zanzibarze warto wiedzieć przede wszystkim, że:

 1. W kulturze Swahili czas zaczyna się liczyć nie o północy, a o wschodzie słońca;
 2. Bezpośrednie tłumaczeń nazwy wyspy z języka arabskiego znaczy tyle, co wybrzeże czarnych ludzi;
 3. Na miejscu rośnie wiele aromatycznych przypraw i to właśnie je najlepiej jest kupić w formie pamiątki;
 4. Kolorowa telewizja to luksus, który pojawił się na Zanzibarze wtedy, gdy reszta Afryki Subsaharyjskiej jeszcze nie miała pojęcia o podobnej technologii lub jej mieszkańców nie było na to stać;
 5. Freddy Mercury — legendarny wokalista zespołu Queen — pochodził właśnie z Zanzibaru;
 6. Na wyspie można obejrzeć niesamowity spektakl zmysłowego tańca z ustami, który nazywany jest dumbak.

Dlaczego takie ciekawostki przydają się podczas podróży? Głównie dlatego, że podstawowym celem zwiedzania świata jest próba zrozumienia jego różnorodności. Podstawowa wiedza o odwiedzanym państwie umożliwia lepsze możliwości wgryzienia się w jego tradycję i kulturę. 

wycieczka do Afryki

Wycieczka na Zanzibar jako przystanek w podróży po Tanzanii

Wycieczka na Zanzibar może być głównym celem podróży, albo jedynie jednym z jej przystanków. W przypadku drugiej opcji najlepiej będzie potraktować wyspę jako miejsce do wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody i wszechobecnym, hotelowym luksusie. 

Kiedy myślimy o rajskich fragmentach ziemskiego globu, to właśnie Zanzibar powinien przychodzić nam na myśl jako pierwszy. Trudno tam znaleźć cokolwiek, co mogłoby zostać uznane za obiektywnie brzydkie. Z tego też powodu ten uroczy zakątek Tanzanii jest nierzadko polecany wszystkim, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z podróżowaniem poza granice Unii Europejskiej.

co zobaczyć w Tanzanii

Jedzenie w Tanzanii — czego spróbować?

Flagowe tanzańskie dania z zasady są pozbawione słodyczy. Najczęściej jednak okazują się dość smaczne i — przede wszystkim — sycące. Poniżej zamieszczamy listę kilku potraw, których naprawdę warto skosztować przy okazji podobnej podróży:

 1. Ugali — to rodzaj sztywnego ciasta wyrobionego z mąki z manioku, kukurydzy, prosa lub sorgo. Najczęściej serwowane jest ono z dość specyficznym sosem;
 2. Pilau — to potrawa przygotowywana głównie podczas różnego typu ceremonii;
 3. Chapatti — to jedno z tradycyjnym tanzańskich dań. Swoją formą przypomina ono trochę placki roti przygotowywane przez Hindusów;
 4. Nyama Choma — to po prostu grillowane mięsiwo w iście zanzibarskim stylu;
 5. Supu y Ndizi — danie przygotowane z bananów gotowanych w bulionie, całość przyprawia się porządny ą porcją aromatycznego pieprzu. 

Kuchnia w Tanzanii jest bardzo specyficzna i nie wszyscy podchodzą do niej z wielkim entuzjazm. Warto jest jednak przełamać wszelkie opory i skosztować poszczególnych dań choćby po to, aby wyrobić sobie na ich temat swoje własne zdanie. 

wakacje w Afryce

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Od czasu do czasu dobrze jest zmienić otoczenie. Najlepiej udać się na safari w Kenii, gdzie doświadczycie bliskości natury i gdzie żyją Masajowie, którzy inaczej niż my patrzą na świat. Po niezapomnianym safari w Masai Mara wyruszycie na Diani Beach, najpiękniejszą kenijską plażę, na której zrelaksujecie się otuleni delikatnym piaskiem. W ten przyjemny sposób oderwiecie się od europejskiej cywilizacji na tydzień.

Podczas safari w Tanzanii udacie się w pogoń za dzikimi zwierzętami, których liczne stada spotkacie na tutejszej sawannie. Tanzania zachwyci Was nieskalaną przyrodą. Zaskoczy Was spokój i piękno bijące z rezerwatu w Ngorongoro, a także wyjątkowy krajobraz Serengeti. Spędzając końcówkę wakacji na Zanzibarze doznacie cudownych chwil na rajskiej plaży, otoczonej turkusowym oceanem.

Zapraszamy Was w samo serce afrykańskiej głuszy. To będzie niezapomniana przygoda! Poznajcie ich świat i zobaczcie na własne oczy cuda natury. Safari w Kenii to zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji dostępnych dla turystów! Na koniec dajcie się pochłonąć błogiemu lenistwu na rajskiej plaży Diani Beach. Przez długi czas nie zapomnicie romantycznych spacerów brzegiem morza, o zachodzie słońca.

Kusi Was lazurowa woda i piaszczyste wybrzeża Tanzanii? Wybierzcie się na rajskie wakacje na Zanzibarze. Odprężający relaks w miejscowości Nungwi, przy jednej z najpiękniejszych plaż świata, pozwoli odciąć się od codzienności. Czeka Was pobyt w sielskiej wiosce Jambiani, kojący odpoczynek w cieniu palm oraz wizyta w kolebce kultury suahili - kuszącym wonią przypraw i niepowtarzalnym klimatem Stone Town.