Wycieczka do Wietnamu – cenne wskazówki

wietnam

Azja jest pociągająca i fascynująca. Nie powinno więc dziwić nikogo, że wyprawy do tej części świata każdego roku cieszą się coraz większą popularnością. Wycieczka do Wietnamu wzbudza ogromne emocje w turystach z całego świata. Po przyjeździe do tego państwa oczekują oni przeżycia naprawdę mocnych wrażeń, poznania sekretów lokalnej kuchni i możliwości bezpośredniego obcowania z miejscową tradycją. Wietnam budził zachwyt już wiele lat temu. Wystarczy zajrzeć do książek wielkich polskich podróżników, jak choćby Arkady Fiedler, który wielokrotnie zatracał się w opisach piękna wietnamskiej przyrody i… zamieszkujących ten kraj kobiet. Wietnamki są uznawane za jedne z najpiękniejszych istot żyjących na naszej planecie. Pamiętajmy jednak, że nie warto wierzyć komuś „na słowo” — nawet jeśli ma na nazwisko Fiedler. Najlepiej jest samodzielnie zweryfikować słuszność jego spostrzeżeń na temat tego, jaki jest Wietnam. Wakacje w tej części kontynentu azjatyckiego to okazja to przeżycia niezwykłej przygody.

Spis treści:

  1. Wycieczka do Wietnamu: dostęp internetu
  2. Jak podróżować po Wietnamie?
  3. Wietnam: wakacje z podtekstem kulinarnym
  4. Największe wietnamskie atrakcje
  5. Gdzie szukać ciszy i spokoju?

Wycieczka do Wietnamu: dostęp do internetu

W Wietnamie jest powszechny dostęp do sieci. Zdecydowana większość hoteli i restauracji posiada w ofercie Internet. Warto jednak pamiętać, że nie należy korzystać z otwartych Wi-Fi. Szczególnie warto się od tego powstrzymać w kontekście logowania się do aplikacji bankowych, wykonywania przelewów i używania sieci społecznościowych.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas wycieczki do Wietnamu zawsze lepszym rozwiązaniem jest używanie do takich celów mobilnego Internetu. Aby sobie to umożliwić, wystarczy zakupić odpowiednią kartę SIM. Można to zrobić np. na terenie lotniska lub w jednym z lokalnych marketów. Jej cena jest uzależniona od czynników takich jak limit danych i jej ważność.

Trzeba mieć świadomość, że w Wietnamie podczas kupowania kart SIM, konieczna jest ich rejestracja. Oznacza to, że sprzedawca ma prawo do poproszenia o okazanie dowodu tożsamości. W przypadku turystów powinien być to paszport.

Jak podróżować po Wietnamie?

wietnam-skutery

Podczas wycieczki do Wietnamu można dość szybko zorientować się, że odległości pomiędzy metropoliami da się pokonywać na kilka różnych sposobów. Na terenie państwa funkcjonuje wiele wewnętrznych linii lotniczych, które okazują się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Samolot to jednocześnie opcja dla osób potrzebujących szybko dostać się do określonego punktu.

Innym popularnym środkiem transportu są autobusy i pociągi z przedziałami sypialnianymi. W ich wnętrzu podróżujący mogą korzystać z leżanek zamiast foteli. Rozwiązanie to jest doceniane przez wszystkich amatorów nocnego przemieszczania się po kraju. Całą trasę z powodzeniem można przespać, co zupełnie eliminuje czynnik nudy w trakcie podróży.

Turyści bardzo mocno upodobali sobie możliwość wynajęcia skutera. Jest to bezpośrednią konsekwencją faktu, że zapewnia on pełną niezależność. Podróżujący skuterami nie muszą zwracać uwagi na rozkłady jazdy i inne ograniczenia. Nie oznacza to jednak, że są zwolnieni z obowiązku zachowywania szczególnej uwagi w trakcie jazdy. Ruch drogowy na azjatyckich drogach diametralnie różni się od tego, jaki można obserwować na europejskich ulicach. Z tego powodu należy pozostać czujnym podczas całej trasy.

Wietnam: wakacje z podtekstem kulinarnym

wietnam-kuchnia

Trudno jest wymienić w jednym artykule wszystkie dobroci, jakie oferuje podróżnikom Wietnam. Wakacje w tym kraju to okazja to skosztowania lokalnych potraw, które cieszą się uznaniem na całym świecie. Całkiem możliwe, że na terenie całego globu nie ma ani jednego kraju, gdzie nie zostałaby otwarta wietnamska restauracja. Co więcej, zazwyczaj cieszą się one sporą popularnością, co wydaje się mówić samo przez siebie.

Kuchnia wietnamska jest uznana za jedną z najzdrowszych sztuk kulinarnych świata. Jej podstawę stanowi ryż i warzywa. Serwuje się je w asyście różnych rodzajów mięsa i sosów. Spora liczba wietnamskich potraw jest przyrządzana na parze, co z pewnością ucieszy osoby będące na diecie odchudzającej.

Ikoną kuchni wietnamskiej jest zupa Pho, czyli lekki rosół podawany z szerokim makaronem ryżowym. Kluczowym elementem tego dania jest także spora ilość świeżej zieleniny, która nadaje zupie specyficznego smaku. Podczas wycieczki do Wietnamu można zauważyć, że lokalsi do przygotowania bulionu używają różnych mięs. Najczęściej jest to wołowina, drób, ryba lub owoce morza. Ciekawostką jest także fakt, że zupa Pho w tym państwie to propozycja zarówno na śniadanie, jak i obiad i kolację.

Największe wietnamskie atrakcje

Wietnam

Atrakcje turystyczne zaskoczą wszystkich, którzy jako cel wycieczki wybiorą Wietnam. Wakacje w Wietnamie to okazja to zobaczenia słynnej Zatoki Ha Long, gdzie można podziwiać niemal dwa tysiące formacji skalnych i wysepek. Widok ten jest naprawdę zachwycający. To jednak nie wszystko, ponieważ na niektórych wyspach do zwiedzania udostępnione są jaskinie. Propozycja ta wywiera spore wrażenie na wielu podróżnikach. Zatokę Ha Long warto zwiedzić z pokładu statku. Istnieje możliwość wypłynięcia na rejs trwający kilka dni, w którego trakcie nocuje się na wodzie.

Innym interesującym punktem na wietnamskiej mapie Hue, czyli dawna stolica państwa. Miasteczko wypełniają świątynie zdające się mienić wszystkimi kolorami, jakie występują na ziemi. Odwiedzając Hue nie można pominąć zwiedzenia Cesarskiej Cytadeli i grobowców dawnych władców, Pagody Then Mu oraz Świątyni Literatury. To gratka dla wszystkich wielbicieli poznawania historii odwiedzanych miejsc i oglądania przykładów lokalnej architektury.

Gdzie szukać ciszy i spokoju?

wietnam-sapa-5

Wycieczka to Wietnamu to również propozycja dla osób pragnących odpocząć do zgiełku codzienności. W omawianym państwie można odnaleźć wiele zakątków sprzyjających wyciszeniu się i odnalezieniu wewnętrznej równowagi. Przykładem takiego miejsca może być Sapa. Na miejscu czekają na turystów malownicze widoki składające się z górskich szczytów znikających pośród gęstych cumulusów i pół ryżowych.

Sapa to niewielkie wioski, gdzie można obserwować wietnamskie tradycje w niewyreżyserowanej formie. Wiele miejscowości jest zamieszkiwanych przez mniejszości etniczne, co przekłada się na jeszcze większą egzotykę tej części kontynentu azjatyckiego. Sapa zostanie doceniona przez amatorów górskich wędrówek, ekologicznej żywności i poznawania miejscowej kultury. Nie każdy wie, że plemiona zamieszkujące dzisiejszy Wietnam przykładają bardzo dużą wagę do swoich zwyczajów. Tradycja tam nie zanika, a jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. To bardzo budująca świadomość w świecie, w którym tożsamości narodowe zdają się coraz mocniej zanikać.