O czym powinna pamiętać samotnie podróżująca kobieta?

kobieta w podróży

Do podróżowania w pojedynkę trzeba dorosnąć. Nie od razu taki rodzaj turystyki wydaje się ciekawy i nie dla wszystkich jest źródłem inspiracji. Samotne wojaże to mnóstwo nowych doświadczeń, moc wrażeń i zupełnie inne spojrzenie na odwiedzane miejsca. Warto jednak mieć świadomość, że są one również silnym przeżyciem duchowym. Dlatego przed wyruszeniem na egzotyczne wakacje, najlepiej jest podjąć próbę odpowiedzenia sobie na kilka kluczowych pytań dotyczących samej siebie. Wśród nich najważniejszymi są kwestie dotyczące tego, kim właściwie się jest oraz czego oczekujemy od życia? Wiele kobiet wybierających się w swoją pierwszą solową podróż, stawia na azjatyckie destynacje. Dużą popularnością cieszy się Wietnam i Birma. Wczasy w tej części świata to doskonała okazja do przemyślenia wielu fundamentalnych spraw oraz możliwość obcowania z niezwykłą kulturą, która zupełnie różni się od tego, co oferuje nam Europa. Turystki obdarzają swoim zainteresowaniem również kierunki takie jak Madagaskar, Zanzibar, Meksyk i wiele więcej.

Wymarzone wczasy: Birma okiem solowej podróżniczki

wakacje Birma

Na początku warto wspomnieć o tym, że samotności w podróży nie należy się obawiać. Solowa wyprawa ma zupełnie inny wymiar od innych rzeczy, które robi się w pojedynkę. O ile życie singielki, czy też wyjście do kina w swoim własnym towarzystwie może okazać się dla niektórych przytłaczające, wycieczka na inny kontynent będzie odebrana przez turystkę zupełnie inaczej.

Wiele kobiet ma trudność w wyborze odpowiedniego miejsca, w którym mogłoby spędzić wczasy. Birma jest jedną z ciekawszych destynacji. Ta malownicza część Azji to nie tylko piękne krajobrazy i niesamowite zabytki architektury, ale również doskonała kuchnia i niezwykle gościnni i życzliwi mieszkańcy. Co więcej, Birma jest świetnym wyborem dla kobiet, które stawiają swoje pierwsze kroki w samotnym podróżowaniu. Kraj jest względnie bezpieczny, a zorganizowanie wakacji na jego terenie nie powinno sprawić większych trudności. 

Co warto zobaczyć na miejscu? Na uwagę zasługuje przede wszystkim strefa archeologiczna Pagan, gdzie znajdują się setki buddyjskich świątyń. Wśród atrakcji turystycznych należy wymienić również Szwedagon — zabytek pokryty złotem i mierzącym 99 metrów wysokości. Interesującym miejscem na mapie Birmy jest także jezioro Inle. Piękne widoki sprzyjają możliwości wyciszenia się i zebrania sił do dalszych wojaży.

Wakacje na Madagaskarze: o czym powinna wiedzieć każda turystka?

kobieta w podróży

Wakacje na Madagaskarze każdego roku zyskują coraz większą popularność. Kierunek ten staje się tym samym coraz bardziej przyjazdy turystom i… turystkom! Samotnie podróżujące kobiety mogą bez obaw rezerwować loty na tę piękną i tajemniczą wyspę. O czym jednak powinna pamiętać każda z nich?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że madagaskarska opieka zdrowotna nie jest zachwycająca. Szpitale funkcjonują marnie, a pacjenci często muszą mierzyć się z brakiem dostępu do wypisanych im lekarstw. To właśnie z tego powodu wybierając się na wakacje na Madagaskarze, należy zabrać ze sobą dobrze zaopatrzoną apteczkę. Powinny znaleźć się w niej podstawowe leki przeciwbólowe i zbijające gorączkę, a także środki przeciwdziałające rozwolnieniu, opatrunki i woda utleniona. 

Kobiety decydujące się na samotne przemierzanie tej afrykańskiej wyspy nie muszą obawiać się wieczornych spacerów ani tego, że będą nękane przez natrętów. Wystarczy zachować taki sam poziom ostrożności, jaki towarzyszy nam każdego dnia. Większość ewentualnych zagrożeń ma związek z higieną. Warunki sanitarne na Madagaskarze bywają tragiczne. Jest to konsekwencją m.in. kiepsko rozwiniętego zaplecza medycznego. Reasumując, raczej odradza się korzystanie z publicznych toalet, hotelowych ręczników oraz wchodzenie pod prysznic bez obuwia ochronnego. 

Samotna podróż po Meksyku: kwestie związane z bezpieczeństwem

wakacje w Meksyku

Egzotyczne wakacje kuszą wizją spędzenia czasu w najpiękniejszych miejscach świata. Kobiety chętnie wybierają się w solowe podróże, w których trakcie mogą zweryfikować swoją siłę oraz to, jak radzą sobie w różnych sytuacjach. Kolejną dość często wybieraną destynacją jest Meksyk. Ten sam Meksyk, który jest przedstawiany jako teren opanowany przez bezprawie w wielu amerykańskich produkcjach. Czy rzeczywiście samotne zwiedzanie tego państwa jest tak niebezpieczne?

W Meksyku faktycznie dochodzi do licznych aktów napaści, kradzieży, a nawet zabójstw. Należy jednak wiedzieć, że ofiarami podobnych przestępstw są zazwyczaj członkowie gangów i karteli narkotykowych. Turyści nie zwykli cierpieć z powodu zatargów nielegalnych ugrupowań, ponieważ zwyczajnie nie opłaca się ich atakować. Wystarczy więc trzymać się kilku żelaznych zasad, aby uniknąć większości ewentualnych problemów:

  • poza plażami i kurortami wybierać względnie konserwatywne stroje,
  • nie spacerować nocami po nieoświetlonych miejscach,
  • nie obnosić się z drogim sprzętem fotograficznym lub komputerowym,
  • korzystać jedynie z oznakowanych taksówek,
  • zadbać o to, aby posiadać kopie wszystkich dokumentów,
  • rezerwować noclegi w hotelach lub za pomocą Airbnb, zrezygnować np. z couchsurfingu. 

Poza tym warto zawsze u w każdej sytuacji postępować zgodnie z tym, co podpowiada nam zdrowy rozsądek. 

Podróż na Zanzibar — więcej niż piękne plaże

egzotyczne wakacje

Tysiące kobiet z całego świata marzy o tym, aby udać się w podróż na Zanzibar! Co ciekawe, kusi je nie tylko wizja tego, że będą mogły całymi dniami zażywać kąpieli słonecznych, ale także możliwość obcowania z zupełnie inną kulturą. Ta afrykańska wyspa jest bardzo przyjazna turystom. Rosnąca popularność tego kierunku sprawia, że zaplecze turystyczne jest tam na coraz wyższym poziomie. To jeden z wielu powodów, dla których Zanzibar jest tak mocno polecany paniom, które chcą poznać uroki samotnego podróżowania. 

Egzotyczne wakacje na Zanzibarze to okazja do obserwowania, w jaki sposób funkcjonuje na co dzień afrykańska półkoczownicza grupa etniczna — Masajowie. Ich charakterystyczne zwyczaje są fascynujące. Podróżni chętnie przysłuchują się językowi Maa, w którym porozumiewają się tubylcy i przyglądają się temu, jak wygląda ich rzeczywistość. To naprawdę niesamowite doświadczenie.  

Wycieczka do Wietnamu: co warto przemyśleć?

egzotyczne wakacje

Kobiety wybierające się w samotną podróż do Wietnamu nie muszą się szczególnie obawiać o swoje bezpieczeństwo. Bardzo rzadko odnotowuje się tam przypadki jakiejkolwiek przemocy fizycznej. Głównym zagrożeniem są drobni złodzieje. Grasują głównie w dużych metropoliach, takich jak Hanoi i Chi Minh City. Najczęściej poruszają się na rowerach lub skuterach i wyrywają kobiece torebki. 

Warto zatem uważać na podejrzane zachowania kierowców jednośladów. Egzotyczne wakacje powinny być przede wszystkim bezpieczne, dlatego tak ważne jest, aby unikać miejsc i sytuacji, w których mogłoby dojść do wypadku. 

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Osadzona w tropikalnej scenerii, pełna przygód podróż przez trzy środkowo-amerykańskie kraje. Podczas fascynującej wycieczki do Gwatemali, Belize i Meksyku, udacie się w rejs po malowniczym jeziorze Atitan, przemierzycie klimatyczne uliczki kolonialnej Antiguy i odkryjecie zaginione miasto Majów – Tikal. Na końcu czekają Was wakacje w Meksyku i błogi relaks na białych piaskach, rajskiej plaży w Tulum.

Przedstawiamy Wam dwie tropikalne perły Oceanu Indyjskiego – Madagaskar i Mauritius. Czekają na Was idylliczne plaże, palmy kokosowe oraz lazurowa woda. W trakcie wycieczki po Madagaskarze będziecie mieć okazję do wędrówki przez dziewiczą dżunglę i podziwiania z wiszących mostów skalnego labiryntu. Wakacje na Mauritiusie zapewnią Wam natomiast przestrzeń do błogiego relaksu.

W trakcie wycieczki do Birmy, doświadczycie niesamowitej atmosfery tradycyjnych, buddyjskich świątyń. Birma przywita Was słonecznym uśmiechem i niezapomnianymi widokami. Wybierzcie się na wędrówkę przez równinę tysięcy pagód. Poznajcie rybaków z plemienia Intha, wiosłujących jedną nogą. A na koniec - zrelaksujecie się w rajskim Ngapali, położonym nad turkusowymi wodami Zatoki Bengalskiej.

Podczas wycieczki do Wietnamu poznacie największe atrakcje kraju i zakosztujecie jego różnorodności. Po wizycie w gwarnym Hanoi, moment wytchnienia odnajdziecie w czasie rejsu przez zatokę Ha Long. Trekking w regionie Sapa oczaruje Was widokiem rozległych pól ryżowych i pokrytych zielenią wzniesień. Sajgon zachwyci intensywnością azjatyckiej metropolii, a piaszczyste plaże nadmorskiego Mui Ne zapewnią błogie odprężenie.

Turkusowe wody Oceanu Indyjskiego, bajkowe, białe, dziewicze plaże i majestatyczne baobaby. Zabieramy Was na wycieczkę na Madagaskar. Wyspę pachnącą wanilią i zaskakującą fantastycznymi krajobrazami lasów eukaliptusowych, czerwonych skał oraz malowniczych wodospadów. Czekają Was spotkania z wielobarwnymi kameleonami i przyjacielsko nastawionymi lemurami.

Podczas safari w Tanzanii udacie się w pogoń za dzikimi zwierzętami, których liczne stada spotkacie na tutejszej sawannie. Tanzania zachwyci Was nieskalaną przyrodą. Zaskoczy Was spokój i piękno bijące z rezerwatu w Ngorongoro, a także wyjątkowy krajobraz Serengeti. Spędzając końcówkę wakacji na Zanzibarze doznacie cudownych chwil na rajskiej plaży, otoczonej turkusowym oceanem.

Podczas fascynującej wycieczki do Meksyku, będziecie mieli świetną okazję, aby skosztować wyśmienitej kawy, a w międzyczasie zamienić kilka słów z Indianami z plemienia Tzotzil, noszącymi tradycyjne kolorowe stroje. Znajdziecie również czas na relaks i orzeźwiającą kąpiel w wodospadach Agua Azul, a Ci, których porusza piękno starożytnych budowli, będą mogli zwiedzić słynne na całym świecie piramidy.

Kusi Was lazurowa woda i piaszczyste wybrzeża Tanzanii? Wybierzcie się na rajskie wakacje na Zanzibarze. Odprężający relaks w miejscowości Nungwi, przy jednej z najpiękniejszych plaż świata, pozwoli odciąć się od codzienności. Czeka Was pobyt w sielskiej wiosce Jambiani, kojący odpoczynek w cieniu palm oraz wizyta w kolebce kultury suahili - kuszącym wonią przypraw i niepowtarzalnym klimatem Stone Town.

Waszą podróż rozpoczniecie od wycieczki do Nowego Jorku - miasta drapaczy chmur i niegasnących neonów, które nigdy nie śpi. Stamtąd wyruszycie na wakacje do kolorowego Meksyku. Zanurzycie się w klimacie dzielnicy Coyoacan, gdzie zasmakujecie lokalnych specjałów. Następnie udacie się do Tulum, by zrelaksować się na białej plaży otoczonej skalistym urwiskiem i wysokimi palmami.

Przed Wami Kuba i Meksyk, czyli dwa czarujące karaibskie kraje i podróż pełna kontrastów, która na długo zapadnie w Waszej pamięci. Wakacje na Kubie i w Meksyku to możliwość doświadczenia dwóch zupełnie różnych światów i ich fascynujących historii, a także odkrywania mnóstwa podobieństw, które będą Was zaskakiwać każdego dnia tej niezwykłej i pełnej wrażeń podróży.

Przed Wami egzotyczna wycieczka do Tajlandii, Wietnamu i Kambodży. W Hanoi jest jak w filmie z Brucem Lee - nad rzeką, wśród mgły, Wietnamczycy ćwiczą tai-chi. W mieście za to panuje gwar. Nie zapomnicie zapierającego dech w piersiach rejsu po zatoce Ha Long, tajemniczych jaskiń i tutejszych mieszkańców. Kambodża zabierze Was w mistyczny świat, a Bangkok zarazi Was swoją kolorową energią.

Czekają Was luksusowe wakacje w Meksyku, podczas których odwiedzicie Tulum i wyspę Holbox. Na Waszych oczach nowoczesność zderzy się ze starożytnymi ruinami miasta Majów. Zrelaksujecie się także na białych plażach, które otaczają lazurową wodę i wyciszycie się podczas wypoczynku na wygodnych hamakach. A może spróbujecie sportów wodnych? Karaiby stwarzają świetne ku temu warunki!