Perła Karaibów poza czasem – wakacje na Kubie
Rum, piękne kobiety, salsa i wszechobecny zapach prawdopodobnie najlepszych cygar świata to jedne z wielu argumentów, które przemawiają za tym, aby spędzić wakacje na Kubie. Czas w tej części świata zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu. Turyści chętnie odwiedzają ten kierunek ze względu na jego wyjątkowy klimat. Kuba jest największą spośród karaibskich wysp. Jej charakter jest raczej nizinny, ale nie oznacza to, że amatorzy górskich wypraw, spędzający wczasy na Kubie będą narażeni na nudę. Sierra de los Organos i Sierra Maestra czekają na górołazów z mnóstwem przepięknych szlaków. Kuba to także propozycja dla miłośników zabytków architektury, a także dla osób spragnionych wypoczynku. Piękno kubańskich plaż i niemal zawsze doskonała pogoda nie bez powodu słyną na terenie całego globu.
Spis treści:
- Wakacje na Kubie – informacje praktyczne
- Raj dla plażowiczów, czyli kubańskie wybrzeże
- Jak podróżować po największej z karaibskich wysp?
- Wycieczka na Kubę: Zwiedzanie zabytków architektury kolonialnej
- Zabytkowe samochody na ulicach Hawany
Wakacje na Kubie – informacje praktyczne
Kuba wynurza się z błękitnej wody Morza Karaibskiego. Z każdej strony otaczają ją niewielkie wyspy oraz rafy koralowe. Tropikalny klimat panujący na Perle Karaibów przyciąga podróżników z różnych stron świata. Najchętniej odwiedzana jest przez obywateli Starego Kontynentu, a szczególnie państw, które w przeszłości miały do czynienia z komunizmem lub socjalizmem. Kuba wakacje to podróż w sam środek historii, która w tej części świata się zatrzymała. Podczas gdy w Polsce Internet i nowe technologie są na wyciągnięcie ręki, na Kubie wciąż są one przykładami – często niedoścignionego – luksusu.
Sezon turystyczny na Kubie trwa praktycznie przez cały rok. Co prawda wyróżnia się tam porę deszczową, trwającą od maja do października, jednak nie jest ona równoznaczna z nieprzerwanymi monsunami. Deszcze w tym okresie występują nieco częściej, ale nie trwają długo, przez co nie są one uciążliwe i nie powinny odstraszać turystów.
Raj dla plażowiczów, czyli kubańskie wybrzeże
Wielu podróżnych decyduje się na wczasy na Kubie ze względu na piękno tamtejszych plaż. Biały piach otulający wybrzeże wyspy ma w sobie mnóstwo uroku. Piękno nadbrzeżnego krajobrazu, w połączeniu ze słoneczną pogodą sprawiają, że wyspa stała się niezwykle obleganą destynacją przez ludzi poszukujących miejsca, gdzie mogliby naprawdę wypocząć. Co więcej, Morze Karaibskie pod taflą swojej błękitnej wody, skrywa ogrom pięknych raf koralowych, co jest szczególnie doceniane przez miłośników nurkowania.
Okazy podwodnej przyrody są w tej części Ameryki wyjątkowo okazałe. Wnioski są więc jednoznaczne – Kuba jest dobrym kierunkiem podróży zarówno dla tych, którzy są spragnieni błogiego leniuchowania, jak i tych mających nadzieję na aktywne spędzanie czasu podczas urlopu.
Jak podróżować po największej z karaibskich wysp?
Jeśli coś sprawia trudności turystom spędzającym wakacje na Kubie, to jest to komunikacja. Na tej wyspie nic nie działa tak, jak powinno. Ze względu na fakt, że zarówno autobusy, jak i pociągi, które funkcjonują w tej części świata, odnotowują potężne opóźnienia, przemieszczanie się po Kubie nie należy do najprostszych. Wyspę bez trudu można przejechać taksówką, ale taki transport może znacząco uszczuplić zasobność europejskiego portfela. Co ciekawe, najpopularniejszym komunikacji międzymiastowej jest… autostop.
Aby złapać „stopa” na Kubie należy odszukać w mieście specjalny punkt, gdzie urzędnik zwany „Amarillo” zatrzymuje pojazdy dla podróżnych. O ile w Europie zabieranie autostopowiczów jest wyrazem dobroduszności, tak na Kubie jest to swoisty rodzaj obowiązku. Każdy przejazd tego rodzaju wiąże się z koniecznością uiszczenia drobnej opłaty na rzecz skarbu państwa. Oczywiście turyści korzystający z oferty biura podróży, mają dostęp do autobusów hotelowych i nie muszą martwić się o to, w jaki sposób będą przemieszczać się pomiędzy miastami.
Wycieczka na Kubę: Zwiedzanie zabytków architektury kolonialnej
Większość zabytkowych budowli na wyspie to pozostałości po budownictwie z czasów kolonialnych. Turyści najchętniej odwiedzają kubańską stolicę, czyli Hawanę. Mają tam okazję podziwiać miejsca takie jak fabryka cygar, muzeum Ernesta Hemingwaya, czy też miejscowy zamek i fort wybudowany w XVI wieku.
Innym punktem na kubańskiej mapie, którego nie wolno pominąć, jest Trynidad. Miasto nie bez powodu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest fakt, że to właśnie tam zachowała się największa liczba ocalałych zabytków z epoki kolonialnej na świecie.
Wakacje na Kubie mają wiele oblicz. Jedno z nich można podziwiać odwiedzając miasteczko Cienfuegos. Miejsce to w całości jest pochłonięte przez francuski styl kolonialny. Głównym punktem programu podczas zwiedzania Cienfuegos jest miejscowy ogród botaniczny, który zachwyca swoim urokiem przybyszy z całego świata.
Zabytkowe samochody na ulicach Kuby
Kuba to prawdziwe muzeum motoryzacji. Po kubańskich drogach jeździ kilkadziesiąt tysięcy oldtimerów, których początki istnienia sięgają czasów sprzed wybuchu rewolucji. W dawnych czasach Kubańczycy sprowadzali samochody ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie to jest bezpośrednim powodem tak dużej liczby stylowych staroci na wyspie. Można natknąć się tam na takie zabytki motoryzacji jak stare chevrolety, fordy, oldsmobile, cryslery, buicki, cadillaki, dodge, plymouthy i inne.
Wycieczka na Kubę to solidna lekcja historii. Wybuch rewolucji kubańskiej był równoznaczny z pojawianiem się embargo ze strony Stanów Zjednoczonych. Oznaczało to definitywny koniec handlu pomiędzy państwem Fidela Castro, a USA. W tej samej chwili w życie weszło prawo traktujące o tym, że prywatne samochody należą się wyłącznie tym jednostkom, które zadbały o sprowadzenie auta jeszcze przed rewolucją. Wówczas zakup nowego środka komunikacji był skutecznie uniemożliwiony. Każda nowa maszyna z zasady stała się własnością władz kraju. Nie było ich zbyt wielu, ponieważ sytuacja ekonomiczna Królowej Karaibów nie było wtedy zbyt królewska. Przeciwnie – była fatalna.
Wakacje na Kubie to niezwykła podróż, w której trakcie można się wiele nauczyć. Większość Kubańczyków żyje tak, jak żyło się kilkadziesiąt lat temu. Jednych to przeraża, innych fascynuje. Co więcej, wyspa oferuje również wiele innych atrakcji. Turyści nie szczędzą pochwał dla miejscowych przysmaków, jakości sprzedawanego rumu oraz słynnych na całym świecie cygar. Wczasy na Kubie to także okazja do dobrej zabawy. W tzw. Casas de la Musica można oddawać się tańczeniu nawet przez całą noc. Kubańczycy uwielbiają rozrywkę. Obserwując ich można nauczyć się wiele na temat tego, że życie to nie tylko pomnażanie swojego majątku, ale także czas na odpoczynek i relaks. Coraz częściej mówi się o tym, że w ciągu kolejnych lat klimat panujący na Kubie ulegnie diametralnej zmianie. Całkiem możliwe jest zatem, że to ostatni moment na to, aby poznać wyspę taką, jaka jest naprawdę.