Jak powinien wyglądać wyjazd integracyjny? Podpowiadamy co i jak!

Wyjazd firmowy, to element tzw. turystyki motywacyjnej (ang. incentive travel).  Rozwiązanie to z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Pracodawcy chętnie organizują wyprawy dla zatrudnianych przez siebie ludzi. Jest to jedna z najbardziej efektywnych metod motywowania ich do tego, aby dawali z siebie więcej. Koniec końców wszyscy na tym zyskują — firma dzięki temu może liczyć na pełne poświęcenie i zaangażowanie pracowników, a pracownicy mają świadomość, że są  traktowani poważnie i należytym szacunkiem. To przykład klasycznej sytuacji win-win. W tym miejscu warto spróbować poszukać odpowiedzi na pytanie o to, jak właściwie taki wyjazd integracyjny powinien wyglądać?

incentive travel

Czym właściwie jest wyjazd motywacyjny?

wyjazd integracyjny

Rozwiązanie, któremu poświęcony jest ten artykuł, nazywane jest różnie: wyjazd integracyjny, wyjazd firmowy, wyjazd motywacyjny lub po prostu — zapożyczone z angielskiego — incentive travel. Podobne wyprawy są opłacane z budżetu danego pracodawcy i stanowią formę gratyfikacji osób zatrudnianych przez firmę. Jest to pochwała ich dotychczasowych działań, dbałości z jaką wykonują określone obowiązki lub też jakichś osiągnieć na ścieżce kariery zawodowej. Głównym zadaniem wyjazdu motywacyjnego jest zachęcenie zatrudnionych do tego, aby starali się być oni wydajniejsi i coraz lepsi w tym, czym się zajmują na codzień. 

Wakacje w egzotycznych krajach to marzenie wielu ludzi. Niestety, nie każdy jest sobie w stanie pozwolić na podobną przyjemność. Wynika to z różnych rzeczy — braku wystarczających środków finansowych lub ograniczeń czasowych. To właśnie z tego powodu sporo korporacji podejmuje dezycję o wyjściu naprzeciw takim właśnie pragnieniom pracowników. W tym celu oczywiście wykorzystywane jest pojęcie turystyki incentive. Konsekwencją takiego działania jest to, że zatrudnieni czują się wysoce docenieni, co z kolei ma potężne znaczenie w kontekście ich chęci do pracy. 

Korzyści płynące z turystyki biznesowej

wyjazdy incentive

Incentive travel to stosunkowo nowe pojęcie. Podróże tego typu zdecydowanie różnią się od rodzinnych wycieczek za granicę, ale jednocześnie sporo łączy je z uprawianiem rekreacji. 

Posługiwanie się tym rozwiązaniem jako nagrodą za osiągnięcia pracowników ma wiele zalet. Najważniejszymi spośród nich są:

  • podniesienie statusu zawodowego, a w związku z tym również prestiżu społecznego;
  • wpłynięcie na poczucie wyjątkowości wśród wybranych pracowników;
  • korporacje zyskują oddaną załogę;
  • większa efektywność pracy zatrudnionych (wypoczęty i zrelaksowany pracownik, to pracownik bardziej kreatywny).

Trzeba tutaj jasno zaznaczyć, iż firma inwestująca w takie wyjazdy motywacyjne zyskuje w ten sposób świetny PR. Podróże tego typu to swoisty luksus. Proponowanie go w środowisku zawodowym jest odbierane jako jeden z elementów dowodzących, że firma odniosła finansowy sukces. 

Safari w Kenii a wyjazd integracyjny

incentive

Podróż w stylu incentive? Afryka w takim przypadku jest niezwykle popularnym kierunkiem. Safari w Kenii lub Tanzanii to idealna okazja do stanięcia twarzą w twarz z dziką przyrodą! To pouczające przeżycie, które z całą pewnością na długo zapadnie w pamięć turystom. Obserwowanie lwów, lampartów i słoni w ich naturalnym środowisku jest bardzo pouczające — uświadomienie sobie swojej pozycji w świecie przyrody wydaje się ważne. 

Podobną wycieczkę warto zorganizować w czasie Wielkiej Migracji. Zjawisko to rozgrywa się na stepach w Tanzanii i w Kenii. Zwierzęta wówczas przemierzają tereny od równin w Serengeti, aż po rezerwat Masai Mara! To setki tysięcy galopujących ile sił antylop gnu i zebr! 

Ciekawym punktem takiej wyprawy może być również safari do Krateru Ngorongoro, gdzie da się zobaczyć na własne oczy Wielką Piątkę Afryki — są to lwy, bawoły, nosorożce, słonie i lamparty. 

Trekking w Nepalu w ramach incentive

Trekking w pięknych i uduchowionych Himalajach to niepowtarzalna okazja do pozbierania swoich myśli na nowo. To właśnie w tym miejscu kultura tybetańską w niebanalny sposób łączy się z założeniami hinduizmu. Nepal jest bardzo zróżnicowany — zarówno w kontekście tamtejszych tradycji, jak i pod względem wizualnym oraz ekonomicznym. Tamtejszą rzeczywistość bardzo trudno jest porównywać do tej, jaką znamy ze Starego Kontynentu. Choć na pozór kierunek ten może wydawać się trudny organizacyjne, to w praktyce okazuje się, że Nepal jest w zasięgu logistycznym i finansowym, szczególnie jeśli rozważamy wyjazd w ramach incentive travel. 

Bez względu na to, jaką trasę trekkingową się wybierze, można być pewnym jednego — będzie pięknie i malowniczo. Ważne jest, aby dziennie nie robić przewyższeń większych, niż 500 m. Warto jednak zauważyć, iż wioski w Nepalu są rozmieszczone dość gęsto, co pozwala na dość intuicyjne i bezpieczne pokonywanie odległości. 

incentive Nepal

Jeśli wyjazd motywacyjny, to może przejażdżka po solnisku Salar de Uyuni w Boliwii?

Jest takie miejsce, które znajduje się w południowo-zachodniej Boliwii, konkretnie na terenie płaskowyżu Altiplano w Andach — to pozostałość po wyschniętym od dawna jeziorze, solnisku Salar de Uyuni. Punkt ten leży na wysokości 3653 m n.p.m. i całościowo obejmuje 10 582 km, co sprawia, że solnisko to jest największym obszarem tego typu na całej kuli ziemskiej. 

Powierzchnia Salar de Uyguni jest pokryta skorupą, pod którą znajdujemy solankę będącą niesamowicie bogatą w lit. Przewiduje się, że to właśnie ta solanka zawiera nawet do 70% zasobów tego pierwiastka w skali światowej. Wyjazd integracyjny do takiego miejsca pozwoli pracownikom zebrać myśli na nowo, zrestartować umysł i — przede wszystkim — pobudzić ich kreatywność.

incentive Argentyna

Trip po Alasce w ramach wyjazdu integracyjnego

Alaska budzi naturalne skojarzenia ze spektakularną i majestatyczną naturą, lodowcami, zorzą polarną, górskim krajobrazem tonącym w śniegu, połowem ryb i dziką zwierzyną. To miejsce wciąż jest dziewicze, ponieważ trudno zupełnie poskromić podobny obszar. Na Alasce można spotkać niedźwiedzie, renifery oraz wieloryby. Jednak to nie wszystkie atrakcje tego regionu! 

Ten zakątek świata słynie również z niezwykle świeżego powietrza, pięknej złoto-czerwonej jesieni, a także z ludzkiej serdeczności i gościnności. Podróż na Alaskę wzbudzi w turystach wiele skrajnych emocji i pobudzi mózg do produkcji adrenaliny, ale także skłoni do refleksji. Wszystko to czyni ten kierunek wyjątkowo dobrym, jeśli chodzi o założenia incentive travel. 

incentive Alaska

Integracyjna wędrówka do słynnego Machu Picchu w Peru

Machu Picchu to wyjątkowy punkt na peruwiańskiej mapie — w końcu jest to najlepiej zachowana metropolia spośród tych, które dawno temu zamieszkiwali Inkowie. Miasto kryje w sobie wiele tajemnic, na jakie naukowcy nieustannie poszukują sensownej odpowiedzi. Machu Picchu położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., konkretnie na przełęczy pomiędzy Huayna Picchu, a samym zabytkiem w Andach. Jako że miasto nigdy nie może funkcjonować bez dostępu do wody, również tam znajdujemy rzekę — jest to Urubamba.

Machu Picchu najprawdopodobniej zostało wybudowane w XV wieku, w okresie panowania Pachacuti Inca Yupanqui. Wtedy też miasto pełniło funkcję centrum wszelkich ceremonii, ośrodka gospodarczego oraz obronnego. Niektórzy skłaniają się do teorii, że Inkowie dobudowali własne mury na miejscu czegoś, co istniało tam wcześniej. Jednak nie wiadomo ani kim ten ktoś był, ani nawet czy jest to prawda. 

Zorganizowanie wycieczki do Machu Picchu w ramach wyjazdu motywacyjnego, to umożliwienie pracownikom danej korporacji, przeżycia naprawdę niesamowitej przygody. Nie ma wątpliwości, że podobna podróż na długo zapisze się w ich pamięci i spowoduje, że wyniki pracy gwałtownie staną się jeszcze lepsze niż były do tej pory.

incentive Peru

Tropienie leniwców i zdobywanie wulkanów w Kostaryce

Wyjazd integracyjny do Kostaryki to doskonały pomysł, który z przyjemnością pomożemy zorganizować! Podczas takiej wycieczki warto odwiedzić Park Narodowy Wulkanu Arenal, który niewątpliwie jest jednym z najniezwyklejszych miejsc w całym tym kraju. To właśnie tam zlokalizowany jest najpiękniejszy spośród kostarykańskich wulkanów. Arenal wznosi się ponad koronami tropikalnych drzew i kusi swoim wyglądem. Przy okazji należy wspomnieć, że cały ten obszar jest niezwykle zróżnicowany pod każdym względem, a przebywający tam turyści mają szansę na spotkanie rozmaitych, dzikich zwierząt. 

A skoro już przy zwierzętach jesteśmy, to w Kostaryce żyją leniwce! Te ssaki stały się popkulturową ikoną, odkąd Król Julian z Madagaskaru osiągnął swój „zawodowy sukces”. Te najbardziej wyluzowane spośród zwierząt mają swój dom u podnóża wspomnianego już wulkanu Arenal. Znajduje się tam sanktuarium leniwców — pierwsze jakiekolwiek powstało w środkowo amerykańskim kraju. Można je tam obserwować, gdy relaksują się w koronach cekropii. Ważne jest jednak, aby podczas oglądania ani trochę nie uprzykrzać im życia. 

Kostaryka jest kolejnym miejscem, które z całą pewnością nadaje się na incentive travel. Czas tam poniekąd zwalnia, ponieważ lokalsi nie są chętni do egzystencji tak szybkiej, z jaką do czynienia mamy na Starym Kontynencie. Warto wykorzystać tę sytuację, aby umożliwić pracownikom firmy wypoczynek na najwyższym możliwym poziomie. W końcu każdemu pracodawcy zależy na tym, aby działania tego załogi były jak najbardziej efektywne. 

incentive Kostaryka

Niezwykła wyprawa do Patagonii

Patagonia — zwana dawniej Patagonicą — to kraina geograficzna zlokalizowana w południowej części Ameryki Południowej. Obszar ten leży na terenie dwóch krajów, konkretnie Chile i Argentyny. Brzegi tej części świata oblewane są wodami Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku. To łącznie ponad milion kilometrów kwadratowych! Głównymi atrakcjami turystycznymi tego miejsca są niezwykle piękne fiordy oraz wyspy. Ponad Patagonią wyrastają majestatyczne Andy. Są to góry wulkaniczne o bardzo znaczącym zlodowaceniu. Najwyższe spośród tamtejszych szczytów to Monte San Valentin — 4058 m n.p.m. — oraz Fitz Roy o wysokości 3370 m n.p.m., obie te góry obserwowane na żywo robią wielkie wrażenie. Są tak samo piękne, jak groźne. Podobne wypiętrzenia zawsze przypominają człowiekowi, gdzie jest jego miejsce w świecie przyrody. Zdanie sobie sprawy z własnego położenia w wielu momentach jest kluczowe w procesie samorozwoju, gdzie wybujałe ego zawsze jest tym, co nas spowalnia. 

Patagonia to zdecydowanie obowiązkowy punkt wycieczki przy okazji pobytu w Argentynie. Miejsce to wita podróżników porywistym wiatrem, który nieustannie szaleje ponad tamtejszymi stepami. Przyroda w tej części świata jest zachwycająca szczególnie o wschodzie słońca, kiedy to mieni się ona tysiącem barw. Można tam zobaczyć również krystalicznie czyste jezioro polodowcowe. Taka wyprawa to także niepowtarzalna okazja, aby na własne oczy zobaczyć kondory, flamingi i… pumy!

Sfinansowanie pracownikom podróży do Patagonii to świetna inwestycja. Nie mamy wątpliwości, że docenią oni podobny gest i odwdzięczą się jeszcze większym zaangażowaniem w wypełnianiu swoich codziennych obowiązków. 

incentive Argentyna

Przejażdżka psimi zaprzęgami i skuterami śnieżnym w Laponii

Wyjazd integracyjny do Finlandii? Dlaczego nie! Laponia to piękny zakątek świata, który znajduje się poza kręgiem polarnym. Miejsce to słynie ze swojej dzikości i panującego tam surowego klimatu. Nie da się ukryć, że nie jest to obszar szczególnie przyjazny dla człowieka. Jednak mimo to to właśnie tam mieszkają hodowcy reniferów, których charakter bez wątpienia jest twardy, a oni sami pozostają nieustraszonymi. Choć panuje tam przenikający mróz, wspomniani hodowcy nierzadko zażywają kąpieli pomiędzy krami lodu. Jak to możliwe? Nie mamy pojęcia, ale przecież możesz o to samodzielnie zapytać przy okazji wyjazdu do Laponii!

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych tego regionu jest śnieżne safari. Przygoda ta pozwala w niebanalny sposób połączyć ze sobą nieskazitelne piękno przyrody, lokalną kulturę oraz prawdziwą magię świąt Bożego Narodzenia. Trudno byłoby się temu dziwić, skoro Laponia jest domem samego Świętego Mikołaja! Choć dorośli już dawno zorientowali się, że szanowny pan w czerwonym kostiumie i w specyficznej czapce na głowie jest wyłącznie nieistniejącym bohaterem legendy, to jednak wiążące się z nim historie w wielu z nas wciąż wywołują ciepłe ukłucie w sercu. Wróćmy jednak do tematu safari.

Cała ta przygoda zaczyna się od przejechania skuterami śnieżnymi na farmę reniferów. Podczas przystanku wycieczkowicze mogą poznać wiele interesujących faktów związanych z hodowaniem tych majestatycznych zwierząt, a także poznać kilka tajników tamtejszej tradycji i kultury. Tam też można przejechać się na grzbiecie renifera, a także wziąć udział w ceremonii przejścia przez północne koło podbiegunowe. Kolejnym punktem wyprawy najczęściej jest wioska Świętej Mikołaja i obiad w lokalnej restauracji. 

Innym sposobem na poznanie Laponii jest udanie się do hodowli psów husky. Podczas wycieczki zobaczymy wiele zapierających dech w piersiach krajobrazów, aż wreszcie dotrzemy do gospodarstwa, które wydaje się znajdować na samym końcu świata. Podróżnych wita tam radosne szczekanie tych pięknych zwierząt. Na miejscu jest możliwość wypytania hodowców o wiele rzeczy. Następnym punktem wyprawy jest wsiąście do psiego zaprzęgu i udanie się na wspaniałe śnieżne safari. To wyjątkowo emocjonująca przygoda, po której najlepszą nagrodą jest spędzenie kilku chwil przy ognisku i posilenie się jakimś lokalnym przysmakiem. 

Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, wyjazd integracyjny może wyglądać naprawdę różnie. Wszystko zależy tutaj od budżetu oraz zaangażowania w organizację tego typu podróży. Na szczęście nie wszystko trzeba ogarniać w pojedynkę. W tym przypadku warto zwrócić się o wsparcie do specjalistów, którzy z przyjemnością zajmą się tym zadaniem. Incentive travel to inwestycja w rozwój firmy. Pamiętajmy, że aby osiągnąć najwięcej korzyści, trzeba najpierw zadbać o podstawy, czyli w tej sytuacji o dobre samopoczucie zatrudnianych w korporacji osób. 

incentive Finlandia

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Przed Wami niezwykła przygoda na dalekiej północy! Zabieramy Was na wyjątkową wycieczkę do Finlandii pełną niecodziennych atrakcji. Czekają Was przejażdżki psim zaprzęgiem, ekscytująca wyprawa skuterami śnieżnymi, łowienie ryb w przeręblu, kąpiele w lodowatej wodzie i obserwacja zjawiskowej zorzy polarnej. Do tego wizyta na farmie uroczych reniferów oraz relaks w fińskiej saunie.

Przed Wami wyjątkowa wycieczka do Argentyny, które na zawsze pozostanie w Waszej pamięci i odkryje przed Wami zupełnie nowe horyzonty. Dajcie się porwać w objęcia tętniącemu w rytmie tanga Buenos Aires. Poczujcie siłę natury pod majestatycznymi wodospadami Iguazu. Doświadczcie wolności, jaką daje smagana arktycznymi wiatrami Patagonia i wypełnione pustką stepy Ziemi Ognistej.

Od czasu do czasu dobrze jest zmienić otoczenie. Najlepiej udać się na safari w Kenii, gdzie doświadczycie bliskości natury i gdzie żyją Masajowie, którzy inaczej niż my patrzą na świat. Po niezapomnianym safari w Masai Mara wyruszycie na Diani Beach, najpiękniejszą kenijską plażę, na której zrelaksujecie się otuleni delikatnym piaskiem. W ten przyjemny sposób oderwiecie się od europejskiej cywilizacji na tydzień.

Podczas safari w Tanzanii udacie się w pogoń za dzikimi zwierzętami, których liczne stada spotkacie na tutejszej sawannie. Tanzania zachwyci Was nieskalaną przyrodą. Zaskoczy Was spokój i piękno bijące z rezerwatu w Ngorongoro, a także wyjątkowy krajobraz Serengeti. Spędzając końcówkę wakacji na Zanzibarze doznacie cudownych chwil na rajskiej plaży, otoczonej turkusowym oceanem.

Zapraszamy Was w samo serce afrykańskiej głuszy. To będzie niezapomniana przygoda! Poznajcie ich świat i zobaczcie na własne oczy cuda natury. Safari w Kenii to zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji dostępnych dla turystów! Na koniec dajcie się pochłonąć błogiemu lenistwu na rajskiej plaży Diani Beach. Przez długi czas nie zapomnicie romantycznych spacerów brzegiem morza, o zachodzie słońca.

Kusi Was lazurowa woda i piaszczyste wybrzeża Tanzanii? Wybierzcie się na rajskie wakacje na Zanzibarze. Odprężający relaks w miejscowości Nungwi, przy jednej z najpiękniejszych plaż świata, pozwoli odciąć się od codzienności. Czeka Was pobyt w sielskiej wiosce Jambiani, kojący odpoczynek w cieniu palm oraz wizyta w kolebce kultury suahili - kuszącym wonią przypraw i niepowtarzalnym klimatem Stone Town.